جزئیات تازه از توافق طالبان با آمریکا از زبان اشرف غنی

به گزارش گیگابلاگ، ایسنا نوشت: رئیس جمهور افغانستان در محل کنفرانس امنیتی مونیخ از تایید رسمی توافق میان آمریکا و طالبان خودداری کرد اما گفت، در عرض هفت تا 10 روز آینده خبر این توافق به شکل مناسبی اعلام خواهد شد و هم اکنون آمریکا و افغانستان موضعی یکسان دارند.

جزئیات تازه از توافق طالبان با آمریکا از زبان اشرف غنی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل دکترای مدیریت در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش دویچه وله، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان خطاب به یک کمیته در محل کنفرانس امنیتی مونیخ گفت، دولت وی یک رویکرد عملی برای حل وفصل جنگ 18 ساله افغانستان اتخاذ نموده است.

این رئیس جمهور افغانستان بیان کرد: ما قرار نیست این جنگ را بر مبنای بحث های روی کاغذ حل وفصل کنیم.

اشرف غنی در ادامه صحبتهایش نیات طالبان را مورد تردید قرار داده و راهبرد اسب تروا خواند اما گفت، ضروری است که او با این حال تعهد این گروه شبه نظامی را بیازماید.

اشرف غنی خاطر نشان کرد: ما قرار است یک گام چشمگیر رو به جلو برداریم و دست به آزمایش بزنیم. این آزمایش تعیین خواهد نمود آیا صلح با طالبان موثر است یا خیر.

در روزهای اخیر به نظر می رسد توافق آمریکا و طالبان بعد از آنکه این گروه شبه نظامی با کاهش هفت روزه خشونت ها در افغانستان موافقت کرد نزدیکتر از هر زمان است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت، یک توافق صلح با طالبان بسیار نزدیک است.

دولت افغانستان تا کنون تقاضا داشته مشارکت بیشتری در مذاکرات صلح طالبان و آمریکا که در قطر برگزار شده، داشته باشد. با این حال به نظر می رسد بعد از دیدارهای اخیر اشرف غنی با مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دو طرف در قبال موضوع توافق صلح به تفاهم رسیده اند.

اشرف غنی تاکید نمود: ما هم اکنون موضعی یکسان داریم. ریسک هایی وجود دارند اما ما یک فرصت را می بینیم. یک اعتماد دوجانبه بین آمریکا و افغانستان مبنی بر اینکه ما می توانیم ما همکاری یکدیگر در این زمینه عمل کنیم وجود دارد و به خاطر همین ما تصمیم گرفتیم که دیروز یا امروز در این محل توافقی را اعلام نکنیم اما ما قرار است در عرض هفت تا 10 روز آینده خبر توافق را به شیوه ای هماهنگ و تنظیم شده اعلام کنیم.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هم همچنین گفت، توافق میان آمریکا و طالبان بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد.

تحلیلگران می گویند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مشتاق است که قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده توافق صلح با طالبان را امضا کند.

منابع نزدیک به فرآیند صلح دوحه می گویند طالبان احتمالا در فاصله 22 تا 28 فوریه کاهش خشونتها را اجرا کند. اگر این فرایند موفقیت آمیز باشد متعاقب آن امضای یک توافق میان آمریکا و طالبان انجام خواهد شد.

بیانیه اشرف غنی در کنفرانس مونیخ درباره احتمال اعلام توافق آمریکا و طالبان در روزهای آینده نشان می دهد سه طرف اصلی درگیری در افغانستان یعنی آمریکا، دولت افغانستان و طالبان متمایل تر از هر زمان به اجرای یک طرح صلح هستند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 2380

به "جزئیات تازه از توافق طالبان با آمریکا از زبان اشرف غنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تازه از توافق طالبان با آمریکا از زبان اشرف غنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید