سناتور آمریکایی توافق ایران-چین را چالشی برای کارزار فشار حداکثری دانست

به گزارش گیگابلاگ، فارس نوشت:یک نماینده مجلس سنای آمریکا توافق همکاری چین و ایران را چالشی برای سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری آمریکا توصیف کرد و خواستار پاسخ به آن شد.

سناتور آمریکایی توافق ایران-چین را چالشی برای کارزار فشار حداکثری دانست

کریستوفر کونز، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا این اظهارات را روز چهارشنبه در نشستی که در این کمیته برایبررسی رقابت میان آمریکا و چین برگزار گشت اعلام کرد.

کونز در این نشست از استفن بیگان، معاون وزیر خارجه آمریکا که به نمایندگی از دولت دونالد ترامپ در این جلسه حاضر شده بود پرسید: گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه چین و ایران در راستا رسیدن به توافقی فراگیر هستند که به چین اجازه سرمایه گذاری چندین میلیارددلاری در بخش های زیرساخت و انرژی [ایران] را می دهد و به این کشور اجازه دسترسی قابل اتکا به نفت ارزان قیمت ایران را می دهد.

وی اضافه نمود: به علاوه این توافق، یقیناً چالشی عمده در برابر کارزار فشار حداکثری [علیه ایران] خواهد بود. آیا دولت، راهبردی هماهنگ -هم در داخل خود دولت و هم در هماهنگی با متحدانمان- برای پاسخدهی به روابط رو به گسترش ایران و چین و افزایش نفوذ چین در خاورمیانه در نتیجه این توافق دارد؟

بیگان در پاسخ گفت گزارش ها در این خصوص ناقص و حاوی قضاوت های شتابزده هستند. او گفت که رایزنی هایی میان ایران و چین برای حصول این توافق وجود دارد، اما هنوز توافقی میان دو طرف منعقد نشده است.

بیگان در سخنان آغازین خود در همین نشست هم گفته بود: علاوه بر این، ما به دقت در حال رصد شراکت جامع اقتصادی و امنیتی بین ایران و چین هستیم. این توافق، در صورت نهایی شدن می تواند به ایران برای افزایش هزینه در زمینه بلندپروازی های نظامی و فعالیت های مخرب خود در منطقه خاورمیانه کمک کند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 27 شهریور 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4994

به "سناتور آمریکایی توافق ایران-چین را چالشی برای کارزار فشار حداکثری دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناتور آمریکایی توافق ایران-چین را چالشی برای کارزار فشار حداکثری دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید