سوغات تبریز؛ از تمیزترین شهر ایران چه سوغات بیاوریم ؟

به گزارش گیگابلاگ، تبریز جزو آن دسته از منطقه ها توریستی ایران است که همه خصوصیات یک شهر خوب برای جذب توریست را دارد. تاریخ غنی، شهرسازی فوق العاده، سوغاتی های متنوع و مشهور و صنایع دستی مجذوب کننده، تنها گوشه ای از مجذوب کنندهیت های این شهر هستند. اگر قرار است به تبریز سفر کنید و سوغات تبریز را نمی شناسید و نمی دانید باید چه چیزی بخرید و برای عزیزان تان چه چیزهایی سوغات بیاورید، این نوشته مخصوص شماست. با ما همراه باشید تا به گوشه وکنار دنیای سوغات و شیرینی های تبریز سرک بکشیم.

سوغات تبریز؛ از تمیزترین شهر ایران چه سوغات بیاوریم ؟

تبریز، بهشت شکموها

خوراکی، اولین گزینه هر جهانگرد برای خرید سوغاتی است. تبریز، سرزمین خوراکی های خوشمزه است و خبر خوش اینکه اگر شیرینی دوست دارید، تبریز بهشت شماست! شیرینی های تبریزی زیبا، آنقدر مجذوب کننده هستند که دل هر جهانگردی را می برند. امکان ندارد که به این شهر سفر کنید و برای خرید شیرینی تبریزی، وسوسه نشوید. بسیاری از شیرینی های تبریزی، در کشورهای همسایه مانند ترکیه هم تهیه می شوند. دلیل این مساله تاریخ مشترک خطه آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز است. پس از اگر قصد سفر به تبریز را دارید، حتما برای خرید سوغاتی به قنادی های آن سر بزنید. در ادامه بعضی از شیرینی های سنتی و معروف تبریز و سایز سوغات تبریز را به شما معرفی خواهم کرد.

1. نوقا

معروف ترین شیرینی تبریزی، نوقا است که محلی ها به آن لوکا می گویند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شیرینی مجذوب کننده و خوشمزه معروفیت جهانی دارد.

احتمالا می دانید که هر نسخه اندروید، به نام یک خوراکی خوشمزه، معمولا شیرینی ها، نام گذاری می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 2016، نسخه 7 اندروید به افتخار این شیرینی مجذوب کننده نوقا نام گذاری شد. شیرینی نوقا، دراصل شیرینی خاورمیانه ای محسوب می شود که در کشورهای عربی، ایران و جنوب اروپا مصرف می شود.

نوقا درواقع پسرخاله گز به حساب می آید. ماده اولیه هر دو شیرینی، سفیده تخم مرغ و آجیل است. نوقا انواع مختلفی دارد. نوقای اصل تبریزی، همان نوقای سنتی گردویی است. نوقای آجیلی هم یکی دیگراز انواع نوقا است که در تبریز به فروش می رسد.

نوقای قنادی کریمی و تشریفات در تبریز معروف هستند. می توانید شعبه های هر دو قنادی را در خیابان های آبرسان و ائل گلی پیدا کنید. قنادی افتخاری در خیابان منصور و نوقاهای بازار تبریز هم معروف هستند.

2. قرابیه

قرابیه هم یکی از سوغات پرطرفدار تبریز است که ماده اصلی آن سفید تخم مرغ، شکر و پسته است. قرابیه در شهرهای دیگری مانند زنجان و مراغه هم درست می شود. این شیرینی در ترکیه و هم چنین یونان طرفداران زیادی دارد. قرابیه در تبریز بیشتر برای مهمانی ها و مجالس عروسی مصرف می شود. این شیرینی سنتی تبریزی، یکی از شیرینی های نسبتا گران تبریز به شمار میرود. ماده اولیه قرابیه شکر، سفیده تخم مرغ و بادام است. قرابیه های قنادی تشریفات واقع در خیابان آبرسان و قنادی رکس در خیابان شهدا مشهور و باکیفیت هستند.

3. باسلق

بعید است ایرانی باشید و باسلق را نشناسید. باسلقی که در تبریز تهیه می شود، یکی از معروف ترین باسلق های ایران است و معمولا به عنوان سوغاتی این شهر شناخته می شود. ماده اولیه باسلق نشاسته و شکر به همراه مغزها است. باسلق یکی از شیرینی های سنتی تبریز است که بیشتر در عید نوروز مصرف می شود.

4. باقلوا

می شود باقلوا را خورد و عاشق آن نشد؟ البته که نه! باقلوا شیرینی محبوب بسیاری از ما ایرانی ها و مردم ترکیه است. البته حتما می دانید که یزدی ها و کاشانی ها هم باقلوای لذیذی دارند که ساخت و بافت آن کاملا با باقلوای ترک فرق دارد.

باقلوای ترک که در تبریز می توانید پیدایش کنید، از خمیر نازکی درست می شود که در شهد شکری غلتانده شده است. باقلوای ترک در ترکیه و شهرهای آذربایجان درست می شود. اگر به تبریز سفر کردید، از باقلوا غافل نشوید. برای تهیه باقلوای باکیفیت تبریزی می توانید به باقلوای جام جم در خیابان جام جم و قنادی شیرونه در باغمیشه مراجعه کنید.

5. باقلوای کادایف

کادایف هم از آن شیرینی های پرطرفدار ترک است که معروفیت زیادی در کشورهای منطقه دارد. باقلوای کادایف از شیرینی های سنتی تبریزی هم به شمار میرود. این شیرینی مجذوب کننده از رشته های مخصوص و کرده به اضافه شهد شکری و گلاب تهیه می شود. مواد میانی کادایف هم نوعی کرم مخصوص خامه ای است که طعم پنیری به آن می دهد. البته در ترکیه برای تهیه کادایف از پنیر موزارلا استفاده می کنند. می توانید باقلوای کادایف را از شعبه های قنادی کریمی در خیابان های ولیعصر، ائل گلی و آبرسان تهیه کنید.

6. حلوا بَزَرَک

حلوا بزرک، یک شیرینی تبریزی است که البته در مراغه هم می توانید آن را پیدا کنید. این حلوای مقوی سیاه رنگ، از دانه هایی به نام بزرک سیاه تهیه می شود. البته حلوا بزرک مراغه، کمی با آنچه که در تبریز درست می شود فرق دارد و با شیره انگور یا همان دوشاب تهیه می شود. گفته می شود که این شیرینی سنتی تبریزی خواص بسیاری دارد و بسیار مقوی است. حلوا بزرک را می توانید علاوه بر قنادی ها، از عطاری های تبریز هم بخرید.

7. لوز تبریزی

لوز، یکی از سنتی ترین شیرینی های تبریزی است. این شیرینی که انواع مختلف را در شهرهای ایران می توانید پیدا کنید، در تبریز به نام شیرینی بایرام هم شناخته می شود. بایرام در زبان ترکی به معنای عید و جشن است و شیرینی بایرام یعنی شیرینی که در عید مصرف می شود. احتمالا فهمیده باشید که بیشترین کاربرد لوز در چه مواقعی است! می توان لوز را با انواع مغزها درست کرد. طرز تهیه این شیرینی بسیار ساده است. مخلوطی از مغز مورد نظر با شیره شکری. قنادی کریمی در خیابان های آبرسان، ولیعصر و ائل گلی از مغازه هایی ست که می توانید لوزهای باکیفیت تبریزی را در آن پیدا کنید.

8. شکلات تسبیحی

شکل مجذوب کننده این شکلات باعث شده است تا نام تسبیحی را روی آن بگذارند. ماده اولیه شکلات تسبیحی شیر و شکر است. این شکلات هم یکی از سوغات های معروف تبریز است که موقع سفر به این شهر نباید از آن غافل شوید.

9. اریس

اریس هم مانند شکلات تسبیحی از مواد اولیه شیر و شکر درست می شود. این شیرینی به سادگی قابل تهیه است و در تبریز طرفداران زیادی دارد. انواع مختلف اریس از طعم کاکائویی و زعفرانی و با مغزهای مختلف وجود دارند. پیشنهاد می کنم اریس را از قنادی افتخاری در خیابان منصور تهیه کنید.

10. انگشت پیج

شیرینی انگشت پیچ را می توان در همدان و بسیاری از شهرهای دیگر ایران هم پیدا کرد. ماده اولیه انگشت پیچ سفیده تخم مرغ است. اما حکایت انگشت پیچ در تبریز، حکایت دیگری است. این شیرینی در تبریز بسیارپرطرفدار است و از شیرینی های مخصوص نوروز به شمار میرود.

البته شیرینی های تبریز به لیست بالا محدود نمی شود. هنوز تعداد زیادی شیرینی به جای مانده است که احتمالا نامشان برای شما هم آشنا است. شیرینی هایی مثل راحت الحلقوم، حلوا زنجبیلی، شیرینی لطیفه و چوروتمه.

11. پنیر تبریزی، محبوب دل سفره های صبحانه

البته اگر فکر کردید که سوغاتی های خوراکی تبریز به شیرینی ها محدود می شود سخت در اشتباهید! تبریز علاوه بر شیرینی لذیذ، خوراکی های مجذوب کننده دیگری هم دارد که بسیاری از آنها بسیار معروف هستند. مثلا پنیر تبریزی. بعید است کسی در ایران نام پنیر تبریزی را نشنیده باشد. کیفیت و طعم پنیر تبریزی برای بسیاری از ایرانی ها آنقدر خوشایند است که آن را تبدیل به پای ثابت سفره های صبحانه ایرانی کرده است. پس اگر گذارتان به تبریز افتاد، یادتان نرود که برای شادمان کردن دل جماعتی از اطرافیان تان، پنیر تبریزی اصل را بخرید!

12. عسل تبریز

به طور کل، یکی از معروف ترین سوغات آذربایجان عسل است. عسل آذربایجان به دلیل کیفیت و طعم، طرفداران زیادی در ایران و سایرکشورهای جهان دارد. آذربایجان شرقی با سهم پانزده درصدی تولید کل عسل کشور، رتبه دوم تولید این ماده خوراکی را به خود اختصاص داده است. باغ های تبریز و شهرهای آن، بستر بسیار مناسبی برای تولید عسل به حساب می آیند. پس عسل را هم به لیست سوغاتی هایی که باید از تبریز خرید، اضافه کنید.

13. مربای گل سرخ

شاید فکر کنید که مربای گل محمدی مخصوص کاشان است و فقط آنجا می شود این مربا را پیدا کنید. اما سخت در اشتباهید! مربای گل سرخ تبریزی یا به قول ترک ها مربای قیزیل گول، بسیار معروف و خوش طعم است. آنها مربای گل سرخ را با روش های خاص خودشان درست می کنند و مربایشان طعم متمایز و مطبوعی دارد. پیشنهاد می کنم در سفر به تبریز، حتما مربای گل سرخ این شهر زیبا را امتحان کنید.

14. چرم تبریز، ایرانی بپوش!

چرم تبریز آنقدر معروف و مشهور است که نیازی به معرفی ندارد. قدمت تولید چرم در تبریز به تاریخ نخستین دامداران منطقه قفقاز می رسد. تبریز در زمینه تولید چرم جزو شهرهای پیشرو در ایران به شمار میرود. کیفیت چرم های تولید شده در تبریز آنقدر معروف است که دیگر با اطمینان می توان از چرم تبریز به عنوان چرمی با کلاس جهانی یاد کرد. معروفیت جهانی تولیدات چرم تبریز به خاطر کیفیت بالای آن و استقامت و انعطاف کم نظیر آن است. صنایع چرم سازی و دیگر مشتقات چرم مانند ورنی هم از آن دسته سوغاتی هایی است که باید به طور جدی به خرید آن فکر کنید.

تبریز، شهر هنر و تاریخ

تبریز، شهر هنر و تاریخ است. این شهر در بسیاری از دوره های تاریخ ایران، مرکز بوده است. دوره اتابکان، ایلخانان، خوارزمشاهیان، جلایران، آق قویولونها، قراقویولونها و صفویان، دوره هایی بوده اند که پادشاهان تبریز را به عنوان مرکز برگزیده اند. قدمت تاریخی تبریز باعث غنای فرهنگی این شهر زیبا شده است. به همین دلیل، صنایع دستی تبریز هم مانند اصفهان، معروفیت و جایگاه خاصی در هنر ایرانی دارد. منبت کاری، قلم زنی، سفال و سرامیک، سوزن دوزی، قالی بافی، معرق، گلیم بافی و نگارگری، تنها گوشه ای از صنایع دستی معروف تبریز هستند که به صنایع دستی مشابه خود در اصفهان پهلو می زنند.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 15636

به "سوغات تبریز؛ از تمیزترین شهر ایران چه سوغات بیاوریم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات تبریز؛ از تمیزترین شهر ایران چه سوغات بیاوریم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید