علائمی که نشان می دهند درد بالای کمرتان جدی است

به گزارش گیگابلاگ، زیاد قوز می کنید؟ درد بالای کمر بیشتر اوقات به دلیل شرایط نادرست بدنی است. مقابل میز نشستن و خیره شدن به صفحه مانیتور باعث کوتاه و منقبض شدن عضلات سینه شده و به عضلات بالای کمر فشار وارد می نماید.

علائمی که نشان می دهند درد بالای کمرتان جدی است

به گزارش، کمر درد می تواند چندان ناراحت نماینده نباشد یا اینکه چنان آزارتان بدهد که چند روز از تمام فعالیت های روزانه محروم تان کند. علائمی وجود دارند که نشان می دهند درد بالای کمرتان ناشی از مسئله ای جدی است و احتیاج به اقدام اورژانسی دارد. در ضمنً خوب است علت هر نوع کمر درد را بدانید تا بتوانید راه حل مناسب آن را پیدا کنید.

کمر دردتان می تواند ناشی زیاد پشت میز نشستن یا استرس باشد

زیاد قوز می کنید؟ درد بالای کمر بیشتر اوقات به دلیل شرایط نادرست بدنی است. مقابل میز نشستن و خیره شدن به صفحه مانیتور باعث کوتاه و منقبض شدن عضلات سینه شده و به عضلات بالای کمر فشار وارد می نماید. خیلی از افراد در اثر نادرست نشستن، دچار اسپاسم عضلانی میان شانه ها می شوند.

کمر درد می تواند ناشی از عادت های روزانه نیز باشد. علاوه بر شرایط نادرست بدنی، فشار وارد بر عضلات اطراف گردن و شانه ها یا بین کتف ها می تواند ناشی از استرس هم باشد.

چه می توانید بکنید

یک رویداد معمولی که باعث وارد شدن فشار بر عضله می گردد معمولا بیشتر از چند روز طول نمی کشد. طی این چند روز باید استراحت کنید، کمپرس سرد بگذارید، داروی ضد التهاب مصرف کنید (مثلا ایبوپروفن یا ناپروکسن) و به بدن تان فشار وارد نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

همواره نمی توانید فرض را بر این بگذارید که کمر دردتان مسئله ای جدی نیست. اگر کمر دردتان بیش از چند روز طول کشید یا احتیاج داشتید به طور مرتب از داروی مسکن بهره ببرید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر کمر دردی که دارید توانایی های تان را در زندگی روزمره محدود نموده است، مثلا مجبورید سر کار نروید و در رختخواب بمانید، باید ارزیابی پزشکی شوید.

دردی که برطرف نمی گردد را جدی بگیرید

ماساژ گرفته اید، راه حل های خانگی را امتحان نموده اید و حتی شاید بالش جدیدی هم خریده اید، اما درد بالای کمرتان همچنان باقیست و آزارتان می دهد. این درد می تواند علامت توموری در ریه باشد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان پیشرفته ریه می تواند سبب درد استخوان گردد. کاهش وزن، درد در سینه و ضعف عمومی نیز از علامت های سرطان ریه هستند. اگر کمر دردتان برطرف نمی گردد و شب ها شما را را خواب بیدار می نماید به پزشک مراجعه کنید.

در یک تصادف اتومبیل بوده اید

اگر بعد از یک تصادف اتومبیل بتوانید از جای تان بلند شوید و راه بروید و حال تان خوب باشد، شاید تصور کنید احتیاجی به معاینه پزشکی ندارید. اما ویپلاش که به جلو و عقب پرت شدن شدید سر است، می تواند پارگی ها و التهابی در عضلات و رباط های گردن و بالای کمر ایجاد کند. اگر تردید دارید که دچار ویپلاش شده اید، مخصوصا اگر علائم دیگری مانند خستگی، سرگیجه و درد در ناحیه گردن نیز دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

در پهلو ها نیز درد احساس می کنید

هر کسی که سابقه سنگ کلیه را دارد می داند که چقدر ناراحت نماینده است و می تواند سبب درد بالای کمر نیز بگردد. احتمالا کمر درد، تنها علامتی نیست که از سنگ کلیه تان دارید. شما به احتمال زیاد احساس دردی شدید در پهلو ها و زیر دنده های تان نیز می کنید.

احساس ناراحتی هنگام ادرار کردن یا قرمز و یا قهوه ای رنگ بودن ادرار نیز می تواند از دیگر علامت های سنگ کلیه باشد. اگر دردتان شدید و ادامه دار شد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در ضمنً درد در سمت راست و زیر شانه ها می تواند علامت مسئله ای در کیسه صفرا باشد.

تب دارید

در بعضی موارد، کمر درد شدید همراه با تب یا بی حسی و گزگز در دست ها می تواند ناشی از نوعی عفونت ستون فقرات باشد. این عارضه نادر است، اما بعضی از ریسک فاکتور ها شامل سرکوب سیستم ایمنی، ابتلا به سرطان یا دیابت و یا چاقی می گردد.

اگر پزشک تان تشخیص دهد که دچار عفونتی در ستون فقرات شده اید، دستور عکس با اشعه X، سی تی اسکن یا ام آر آی خواهد داد تا تشخیص دقیق تر بدهد. در این صورت شما احتیاج به بستری شدن در بیمارستان برای تزریق آنتی بیوتیک خواهید داشت.

درد در قفسه سینه تان هم می پیچد

بی حسی یا ضعف در دست ها می تواند یکی از علامت های سکته مغزی یا پارگی در دیواره آئورت که بزرگ ترین رگ در بدن است و در پشت سینه واقع شده است باشد. اگر فشارخون بالای کنترل نشده داشته باشید و این مشکل تا مدت ها برای تان باقی بماند، بیشتر در معرض این اتفاق خواهید بود. این مورد نیز مانند سکته مغزی احتیاج به اقدام اورژانسی دارد.

احساس خستگی و بی رمق بودن دارید

سالهاست که دیگر درد سمت چپ سینه را علامت حمله قلبی نمی دانند. حالت تهوع، تنگی نفس، خستگی زیاد و کمر درد از علائم حمله قلبی می توانند باشند.

پاهای تان ضعیف شده اند

باید به احتمال بیرون زدن دیسک هم فکر کنید که زمانی اتفاق می افتد که شما جسم سنگینی را به جای اینکه با استفاده از پاهای تان بلند کنید، با یاری کمرتان از زمین بلند می کنید.

اگر درد بالای کمرتان با بی حسی یا ضعف در دست ها و پا ها همراه است می تواند نشاندهنده یک آسیب نورولوژیکی ناشی از بیرون زدن دیسک باشد. پزشک شما می تواند با معاینه فیزیکی این مشکل را تشخیص بدهد.

با تنفس عمیق احساس درد می کنید

یک نفس عمیق بکشید: چه احساسی دارید؟ اگر احساس درد شدید می کنید باید به پزشک مراجعه کنید. یکی از علت های جدی می تواند آمبولی ریه باشد. لخته های خون می توانند از رگی عمقی در پا یا دست کنده شده و به سمت ریه بروند، در رگ گیر نموده و جریان خون را نامناسب نموده و ایجاد التهاب نمایند.

این اتفاقی است که می تواند بعد از سفر طولانی با اتومبیل یا هواپیما یا بعد از عمل جراحی روی بدهد. اگر کمر دردتان با تنفس عمیق بدتر می گردد یا تنگی نفس دارید، با سرفه خون بالا می آورید یا احساس می کنید دارید از حال می روید اورژانس خبر کنید.

تنگی نفس دارید

به ندرت پیش می آید درد بالای کمر ناشی از سوراخ شدن ریه باشد که در اثر آسیب ایجاد می گردد. هر چند احتمال اینکه علت کمر دردتان این مسئله باشد بسیار کم است، اما سوراخ شدن ریه چیزی است که باید علائم آن را بدانید تا بتوانید به موقع اقدام کنید. اگر دردتان با تنگی نفس یا درد شدید هنگام تنفس عمیق همراه است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

دردی که با حرکت بدتر می گردد

اخیرا زمین خورده اید، اما تصور نمی کنید کمرتان آسیب دیده باشد؟ اگر آسیبی جدی دیده اید، مثلا جسم سنگینی روی کمرتان افتاده یا روی یخ سُر خورده اید یا با کمر روی لبه پله ای افتاده اید، ممکن است دچار شکستگی یکی از مهره ها یا استخوان و یا یکی از دنده های تان شده باشید.

بسته به اینکه شکستگی در چه ناحیه ای است، ممکن است در قسمت بالای کمرتان در سمت راست یا چپ احساس درد کنید. این درد می تواند متوسط تا شدید باشد، اما با حرکت کردن بدتر می گردد.

سایر عوارضی که می توانند سبب درد بالای کمر شوند:

اسکولیوزیس (ناهنجاری سه بعدی ستون فقرات)

فیبرومیالژیا (یک بیماری مزمن که با درد های غیرقابل شرح در عضلات و مفاصل همراه است)

دفرمیته ستون فقرات

کیفوسیس مشکل ساز (تغییر شکل ستون فقرات)

تغییراتی در سبک زندگی برای کاهش درد بالای کمر

در صورتی که علت درد بالای کمرتان ناشی از مشکل جدی در سلامتی تان نباشد، با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود می توانید تا حدود زیادی از درد بالای کمرتان کم کنید:

ورزش کنید و فعال باشید

پیاده روی های منظم، تمرینات بدنسازی و انجام حرکات کششی همگی می توانند برای تقویت بالای کمر مفید باشند. قوی و منعطف نگه داشتن عضلات کمر به حفظ عملکرد مناسب ستون فقرات یاری نموده و ریسک ابتلا به کمر درد را کاهش می دهد. اگر قصد دارید یکجا نشینی های تان را کنار بگذارید و سبک زندگی فعال تری در پیش بگیرید، کم کم آغاز کنید و استقامت تان را تدریجا بالا ببرید.

شرایط بدنی تان را اصلاح کنید

نگه داشتن سر در شرایطی خنثی، جوری که گوش ها دقیقا بالای شانه ها باشند، کمترین فشار را بر گردن و کمر وارد خواهد نمود. استفاه از شرایط بدنی مناسب طی روز، مثلا زمان نشستن، راه رفتن یا بلند کردن اجسام سنگین، می تواند ریسک ابتلا به کمر درد را کاهش بدهد.

تغییرات ساده ای که انجام می دهید می تواند شامل استفاده از جایگاه ارگونومیک در محل کار، از زانو خم شدن هنگام یلند کردن جسم سنگین، و استفاده از کوله پشتی مناسب (با هر دو بند) به جای کیف های یک بنده باشد.

سیگار را ترک کنید

مطالعات گوناگونی نشان داده اند افرادی که سیگار می کشند بیشتر مستعد کمر درد های مزمن هستند و فرسودگی دیسک های ستون فقرات در آن ها سریع تر روی می دهد. یکی از دلایل احتمالی این است که نیکوتین، جریان خون را محدود می نماید که می تواند باعث کاهش جریان مواد مغذی به سمت دیسک ها بگردد.

چند نکته:

اگر کارتان جوری است که مجبورید ساعات طولانی یکجا بنشیند حتما هر نیم ساعت از جای تان بلند شوید و راه بروید یا اینکه دراز بکشید و حرکات کششی را برای گروه های عضلانی متفاوت انجام دهید.

چند بار در روز عضلات خود را بکشید تا منعطف و قوی بمانند.

پیش از انجام هر گونه فعالیتی، چند دقیقه بدن را بکشید و گرم کنید.

افرادی که اجسام سنگین بلند می نمایند نباید از ناحیه کمر بچرخند یا خم شوند.

دریافت ماساژ به طور منظم یاری می نماید تنش و گرفتگی عضلات کاهش بیابد.

تمرین کردن با یاری یک فیزیوتراپ باعث می گردد عضلات ضعیف تان تقویت شده و فشار از روز مفاصل برداشته گردد.

از کیف و کوله های سنگین استفاده نکنید.

تمام مدت حواس تان به شرایط بدنی تان باشد، صاف راه بروید و درست بنشینید و قوز نکنید.

در صورت احتیاج هنگام نشستن از بالش های مخصوص جهت حمایت از ستون فقرات تان بهره ببرید.

منبع : برترینها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1165

به "علائمی که نشان می دهند درد بالای کمرتان جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که نشان می دهند درد بالای کمرتان جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید