ماکرون و مرکل: جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی غیرقابل قبول است

به گزارش گیگابلاگ، رئیس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان گزارش های اخیر درباره اقدام آمریکا و دانمارک در جاسوسی از سیاستمداران اروپایی را غیرقابل قبول توصیف کرد.

ماکرون و مرکل: جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی غیرقابل قبول است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در واکنش به گزارش ها درباره جاسوسی آمریکا از سیاستمداران اروپایی، این اقدام را غیرقابل قبول توصیف کرد.

وی در خاتمه شورای وزیران آلمان- فرانسه گفت: این موضوع در میان متحدان، حتی کمتر از متحدان و در میان شرکای اروپایی، غیرقابل قبول است.

رئیس جمهور فرانسه افزود که وی منتظر شرح از آمریکا و دانمارک درباره این گزارش است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم موضع ماکرون درباره این موضوع را تایید کرد.

یکشنبه رسانه های آلمان و دانمارک اعلام کردند که آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) با همکاری با واحد اطلاعات خارجی دانمارک از مقام های ارشد کشورهای همسایه، از جمله مرکل جاسوسی نموده است. در گزارش تازه بعلاوه معین شده که آمریکا از پیر اشتینبرک کاندیدای صدارت وقت حزب سوسیالیست چپ میانه آلمان (SPD) هم جاسوسی نموده است.

به همین دلیل، اشتفان سایبرت سخنگوی دولت آلمان امروز در نشست خبری گفت که در حال پیگیری گزارشی مبنی بر همکاری ایالات متحده با دانمارک در رابطه با جاسوسی از مقام های ارشد کشورهای همسایه، از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هستیم.

سخنگوی دولت آلمان افزود: دولت فدرال این گزارش را مورد توجه قرار داده و با تمام سازمان های مرتبط دولتی و بین المللی در تماس است.

دولت فرانسه هم روز دوشنبه در واکنش به گزارش ها درباره جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از رهبران ارشد اروپا با یاری سرویس جاسوسی دانمارک، این مسئله را در صورت اثبات بسیار جدی خواند.

کلمنت بون وزیر امور اروپای فرانسه به رادیو فرانسه اینفو گفت: این مسئله بسیار جدی است، باید ببینیم آیا شرکای ما در اتحادیه اروپا، دانمارکی ها، در همکاری با سرویس های آمریکایی مرتکب خطا شده اند.

وی افزود: در صورتی که معین گردد آمریکا از رهبران اتحادیه اروپا جاسوسی می نموده، این (مسئله) بسیار جدی خواهد بود.

در پی افشای نقش سرویس جاسوسی دانمارک در جاسوسی از همسایگان این کشور، دولت های نروژ و سوئد از کپنهاگ شرح خواستند. وزیر دفاع سوئد در این خصوص گفت: ما خواستار آن هستیم که درباره مسائل مرتبط با شهروندان، شرکت ها و منافع سوئدی کاملاً آگاه شویم. سپس باید ببینیم پاسخ طرف سیاسی در دانمارک چگونه به نظر می رسد.

همتای نروژی او هم در واکنش به جاسوسی آمریکا از سران اروپا با یاری سرویس جاسوسی دانمارک گفت، ما همه ادعاها را جدی می گیریم. هر دو نفر تاکید کردند که ترین برامسن وزیر دفاع دانمارک در آگاه کردن آن ها از جاسوسی آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) از همسایگان دانمارک کوتاهی نموده است.

بعلاوه وزارت دفاع سوئد با پاریس و برلین، که سیاستمداران و مقامات ارشد آن ها هم هدف جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفته اند، رسماً تماس برقرار کرد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری دویچه وله، افشای جاسوسی ایالات متحده از متحدان خود برای اولین بار در سال 2013 آشکار شد، اما اکنون روزنامه نگاران به گزارش هایی با جزئیات بیشتری دسترسی پیدا نموده اند. این گزارش نشان داد که دانمارک متحد و همسایه نزدیک آلمان در همکاری با سرویس جاسوسی آمریکا، صدراعظم و رئیس جمهور آلمان را هدف قرار داده بود.

این چندین بار است که خبر جاسوسی آمریکا از آلمان رسانه ای می گردد. پیشتر مقام های آلمان یک نفر را به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت نموده بودند. رسانه های آلمان در آن زمان گزارش کردند که مظنون یکی از کارکنان سازمان اطلاعات برون مرزی آلمان بود که به مدت دو سال برای آمریکا هم جاسوسی می نموده است.

.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9912

به "ماکرون و مرکل: جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی غیرقابل قبول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون و مرکل: جاسوسی آمریکا از متحدان اروپایی غیرقابل قبول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید