مصر، شورشیان شرق لیبی را به انواع تانک تجهیز می کند

به گزارش گیگابلاگ، منابع مصری گفتند، دولت این کشور قصد دارد برای حمایت از شبه نظامیان شرق لیبی در جنگ علیه دولت رسمی این کشور، آنان را به تانک تجهیز خواهد کرد.

مصر، شورشیان شرق لیبی را به انواع تانک تجهیز می کند

به گزارش گروه بین الملل گیگابلاگ، تحولات بحران لیبی در روزهای اخیر بلکه ساعات اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته و اخبار ضدونقیضی از آن به گوش می رسد.

از پنجشنبه گذشته که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان شرق لیبی موسوم به ارتش ملی لیبی عملیات جدیدی علیه طرابلس پایتخت این کشور آغاز کرده، تحولات سرعت گرفته است.

منابع مصری امروز چهارشنبه به وبگاه خبری العربی الجدید گفتند که در سایه حمایت های لجستیک و نظامی بزرگ قاهره به حفتر، با هدف یکسره کردن نبرد تصرف طرابلس [پایتخت لیبی] سرلشکر محمد زکی وزیر دفاع مصر هنگام دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور، جزئیات تحولات میدانی در لیبی را خبر داده است.

حفتر از فروردین سال جاری عملیات اشغال پایتخت (طرابلس در غرب) لیبی را با حمایت عربستان، مصر و امارات (و همچنین فرانسه و روسیه) آغاز کرده اما هنوز پیروز نشده آن را تصرف کند. دولت طرابلس نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردار است. آمریکا نیز وانمود می کند که از طرف خاصی در لیبی حمایت نمی کند اما ناظران سیاسی می گویند اقدامات مصر و امارات و عربستان در لیبی بدون موافقت آمریکا امکان پذیر نیست.

منابع مصری به العربی الجدید گفتند که زکی در گزارش میدانی مفصل به رئیس جمهور مصر که در حضور معاونان وزیر دفاع و در حضور حفتر اجرا شده، پنج روز پیش اجرا شده است. منابع مصری گفتند که وزیر دفاع مصر موافقت السیسی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح مصر برای ارسال انواع تانک ساخت روسیه برای خلیفه حفتر در لیبی را دریافت کرده است.

به گفته این منابع، شماری از شبه نظامیان تحت امر خلیفه حفتر پیشتر در پایگاه نظامی محمد نجیب در غرب مصر، آموزش کار کردن با این تانک ها را دیده اند.

قرار است این تجهیز موقت باشد و در صورت سرانجام نبرد، آنچه از این تانک ها باقی می ماند به مصر عودت داده شود. این اقدام در حالی انجام می شود که طبق قطعنامه سازمان ملل، تجهیز اطراف درگیر در لیبی ممنوع است.

منابع مصری به العربی الجدید گفتند که تجهیز به تانک به دلیل آنکه سلاح سنگین تلقی می شود، سخت است مگر اینکه در چارچوب توافق های بزرگ صورت بگیرد؛ درست عکس تجهیز به خودروهای زرهی یا سلاح های دیگر.

این منابع توضیح دادند که این اقدام مصر پس از آن صورت گرفت که قاهره دریافت، ترکیه در خصوص دخالت نظامی مستقیم در لیبی مقاصدی کاملا جدی دارد.

اخیرا السیسی در سمینار جوانان جهان در شرم الشیخ گفت که کشورش از نیروهای حفتر در لیبی حمایت می کند. او گفت موضع حمایتی مصر از ارتش ملی لیبی ثابت و غیرقابل عقب نشینی است (جزئیات بیشتر).

در مقابل، یک منبع نظامی نزدیک به دولت وفاق ملی در طرابلس لیبی به العربی الجدید خبر داد که اخیرا مسئولان نظامی ترکیه همه محورهای درگیری در طرابلس را شناسایی کرده تا تصور کاملی برای سران سیاسی و نظامی عالی رتبه در ترکیه تهیه کنند که اگر نیاز به ارسال نیروهای نظامی شد و دولت وفاق ملی درخواست کرد، مسئله ای نباشد.

اردوغان چند روز پیش گفت، اگر فائز سراج نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی از ترکیه درخواست نیرو کند، ترکیه آماده است تا به لیبی نیروی نظامی اعزام کند. رئیس جمهور ترکیه همچنین از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درخواست کرده تا دیداری با وی درباره موضوع لیبی داشته باشد، چراکه نمی خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل شود.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1778

به "مصر، شورشیان شرق لیبی را به انواع تانک تجهیز می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصر، شورشیان شرق لیبی را به انواع تانک تجهیز می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید