هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و کاهش دما در بعضی نقاط کشور

به گزارش گیگابلاگ، سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار از وزش باد شدید و کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای هوا در جنوب شرق کشور و متلاطم شدن دریای عمان و تنگه هرمز خبر داده است.

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و کاهش دما در بعضی نقاط کشور

به گزارش خبرنگاران، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که وزش باد شدید و کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای هوا طی روز پنجشنبه (18 دی) در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان پیش بینی می گردد.

وزش باد شدید و کاهش دما طی روز آدینه (19 دی) در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان ادامه دارد. از این رو احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار خود توصیه نموده است که در مزارع و باغ ها سازه های باغی در برابر وزش باد شدید مستحکم شوند و در برداشت و انتقال مرکبات به انبار به خصوص در شهرستان های فنوج و میناب تسریع گردد.

حفاظت از مزارع صیفی جات و گوجه فرنگی در برابر باد و سرما در استان هرمزگان، استفاده از روش های تلفیقی برای حفاظت مزارع و باغ ها در برابر تداوم سرما و خودداری از استفاده از قارچ کش ها در ساعات وزش باد شدید از توصیه های دیگر سازمان های هواشناسی برای حفاظت از مزارع و باغ ها است.

بر اساس این هشدار در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها تهویه و تنظیم دما صورت گیرد و سوخت سالن ها باتوجه به کاهش دما تامین گردد.

استحکام و ترمیم پوشش گلخانه ها در برابر وزش باد شدید و کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

بر این اساس در سالن های مرغداری و دامداری تهویه و تنظیم دما صورت گیرد و سوخت سالن ها باتوجه به کاهش دما تامین گردد همچنین خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما تهیه و از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها جلوگیری گردد.

سازمان هواشناسی در ادامه توصیه نموده است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز در مرغداری ها پایش گردد.

در ادامه این هشدار نارنجی رنگ تاکید شده است که در استخرهای پرورش ماهی، یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها شکسته گردد و عشایر و زنبورداران نیز از عبور در ارتفاعات با توجه به وزش باد شدید خودداری نمایند.

عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل وزش باد شدید و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی، تنظیم دریچه کندوهای کم جمعیت و متراکم کردن قاب های داخل کندو و عدم بازدید از کندوهای عسل هنگام وزش باد از دیگر توصیه های این هشدار است.

سازمان هواشناسی در انتها هشدار خود برای حفاظت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی توصیه نموده است که تخلیه آب و جمع آوری لوله ها و اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر انجام گردد همچنین از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده و از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما حفاظت گردد.

بر اسای این گزارش، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگی از افزایش تلاطم و ارتفاع موج در جنوب کشور طی فردا (17 دی) تا روز شنبه (20 دی) خبر داده است. بر این اساس ارتفاع موج به بیش از 1.5 متر خواهد رسید.

براساس هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی امروز (17 دی) این شرایط در تنگه هرمز و دریای عمان و فردا (18 دی) در شرق خلیج فارس و دریای عمان پیش بینی می گردد.

افزایش ارتفاع موج و طوفانی شدن تنگه هرمز و دریای عمان طی روز آدینه و شنبه (19 و 20 دی) پیش بینی می گردد.

بر اساس این هشدار احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود دارد.

ممنوعیت شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به ویژه فراساحل از توصیه های سازمان هواشناسی است.

به گزارش خبرنگاران هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 7638

به "هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و کاهش دما در بعضی نقاط کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و کاهش دما در بعضی نقاط کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید