واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟

به گزارش گیگابلاگ، باسیلوس کالمت-گورین یا همان ب ث ژ یک واکسن سل ضعیف شده است که در بدو تولد یا در دوران کودکی به افراد تزریق می گردد. این واکسن باعث ایمنی طولانی مدت نه تنها در برابر بیماری سل، بلکه در برابر سایر عفونت ها هم می گردد. این واکسن نتیجه موفقیت آمیزی در درمان سل و سایر بیماری های ریوی داشته است زیرا با محافظت از نوزاد در برابر عفونت های تنفسی، باعث کاهش مرگ و میر می گردد. حال این سوال از سوی محققان مطرح شده است که آیا این واکسن می تواند در درمان کرونا هم موثر باشد؟ پژوهشگران برای رسیدن به این موضوع، به آنالیز کشورهایی پرداخته اند که تزریق واکسن ب ث ژ در پروتکل های واکسیناسیون اجباری آنها واقع شده است و به طور منظم به اطفال تزریق می نمایند. یکی از مطالعات صورت گرفته در این خصوص در نیویورک نشان می دهد که ارتباطی معناداری میان کشورهای دارای سیاست واکسیناسیون اجباری ب ث ژ و کاهش عوارض و مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری کووید 19 مشاهده شده است.

واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟

واکسن ب ث ژ علاوه بر اثر خاص خود در برابر سل، دارای اثرات غیر اختصاصی مفیدی بر روی سیستم ایمنی بدن است که از طیف وسیعی از عفونت های دیگر محافظت می نماید و بعلاوه به طور معمول برای درمان سرطان مثانه هم استفاده می گردد. در این بین، ادعایی مطرح شده است که واکسیناسیون با ب ث ژ ممکن است نقشی در محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر افراد آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا داشته باشد.

آزمایشات کنترل شده تصادفی شواهدی را ارائه نموده اند که نشان می دهد خصوصیات سیستم ایمنی واکسن ب ث ژ می تواند از بدن در برابر عفونت های تنفسی محافظت کند. این آزمایش ها بیان نموده است که واکسن ب ث ژ باعث کاهش شدت عفونت در بیماری های مختلف می گردد. به اسم مثال، واکسن ب ث ژ توانست تب زرد را در 71 درصد از داوطلبان هلندی کاهش دهد. بعلاوه دو مطالعه جداگانه بر روی موش ها نشان می دهد این واکسن می تواند شدت عفونت منگویروس را هم کم کند.

اکنون بسیاری از اثرات مفید غیر اختصاصی واکسن ب ث ژ قابل درک است. این واکسن و بسیاری از واکسن های زنده با ایجاد تغییرات ژنتیکی، توان سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت های بعدی را افزایش می دهد. بر همین اساس، این امکان وجود دارد که واکسن ب ث ژ بتواند در کاهش شدت کووید 19 و بهبود سریع تر بیماری نقش آفرینی کند.

در این زمینه بخوانید:

دگزامتازون برای بهبود مبتلایان کرونا موثر است؟

آیا همه باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت نمایند؟

در حال حاضر آزمایش های کنترل شده تصادفی در دنیا در حال اجرا است تا ارزیابی کند که آیا ب ث ژ می تواند اندازه بروز و شدت کووید را در کارکنان مراقبت های بهداشتی کاهش می دهد یا خیر. اما تا زمانی که این آزمایشات کامل نشوند، سازمان بهداشت دنیای به چهار علت اصلی بر استفاده از واکسن ب ث ژ برای کووید 19 فقط در آزمایش های کنترل شده تصادفی تاکید دارد نخست اینکه، اندازه واکسن ب ث ژ محدود است و استفاده بی رویه می تواند تأمین اندازه واکسن مورد احتیاج برای محافظت از بچه ها در برابر سل در منطقه ها پرخطر را با مشکل روبه رو کند. دوم آنکه، اگرچه آنالیز بعضی کشورهایی که سیستم واکسیناسیون ب ث ژ اجباری دارند نشانه های مثبتی را نمایان نموده اما این مسئله هم مطرح است که آیا واکسن ب ث ژ تزریق شده در دوران کودکی، هم اکنون می تواند در بهبود بیماران مبتلا به کووید 19 موثر واقع گردد؟ علاوه بر اینکه ممکن است استفاده از واکسن های مختلف، در طول دوران زندگی، توانسته باشد اثرات مفید غیر اختصاصی واکسن ب ث ژ را تغییر دهد. سوم، اگر واکسن ب ث ژ در برابر کووید 19 موثر نباشد، واکسیناسیون آن در ابعاد وسیع می تواند حسی کاذب از امنیت را ایجاد کند و این موضوع خود می تواند به تشدید همه گیری یاری کند. چهارم، با توجه به اینکه در احتمالی بعیدی، ممکن است واکسن ب ث ژ باعث تشدید بیماری کووید 19 گردد، تا پیش از انجام کامل آزمایش ها در محیط نظارتی دقیق، دریافت آن درست نیست.

با این حال، نتایج تا امروز نشان داده است که واکسن ب ث ژ به احتمال زیاد می تواند نقشی محافظتی برای بیماران در برابر کووید 19 داشته باشد تا اندازه مرگ و میر را در میان آنها کاهش دهد. البته هنوز آزمایش های بالینی در این خصوص در حال اجرا است.

منبع: the lancet و online library

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 10485

به "واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید