کشف ردپای انسان اولیه در جزیره هرمز

به گزارش گیگابلاگ، باستان شناسان ایرانی در جریان مستندنگاری محوطه پارینه سنگی میانی چند درخت مدارکی به قدمت بیش از 40هزار سال را کشف کردند.

کشف ردپای انسان اولیه در جزیره هرمز

باستان شناسان ایرانی در جریان مستندنگاری محوطه پارینه سنگی میانی چند درخت در جزیره هرمز، مدارکی از سکونت انسان اولیه در این جزیره به قدمت بیش از 40هزار سال را کشف کردند. سرپرست هیأت باستان شناسی مستقر در محوطه چند درخت جزیره هرمز، گفت: نتایج حاصل از آنالیز اولیه محوطه چند درخت به منظور ارزیابی ظرفیت این محوطه برای انجام برنامه های میدانی آینده، روشن ساخت که پیشینه حضور انسان در این جزیره نیازمند بازبینی است. سپهر زارعی اضافه نمود: با وجود دست ساخته های سنگی شاخص و به ویژه حضور تکنیک لوالوا، می توان این مجموعه را به دوره پارینه سنگی میانی منتسب کرد.

این باستان شناس اظهار کرد: این یافته های نو، حضور گروه های شکارگر ـ گردآورنده دوران پارینه سنگی در این جزیره را تأیید نموده و بیانگر اهمیت تنگه هرمز در باستان شناسی پارینه سنگی خلیج فارس و سواحل جنوبی ایران است.

وی اضافه نمود: محوطه چند درخت، نخستین مدرک از استقرارهای دوره پارینه سنگی در جزیره هرمز و پس از محوطه بام قشم، دومین مدرک از این گونه استقرارها در جزایر خلیج فارس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان نیز با اشاره به شناسایی یک محوطه از دوره پارینه سنگی به وسیله کارشناسان این اداره کل در سواحل شرقی جزیره هرمز اظهار کرد: در آنالیز اولیه، پراکندگی قابل توجهی از دست ساخته های سنگی روی یک پادگانه دریایی (تراس ساحلی) شناسایی شده که با توجه به مشاهدات باستان شناسان از ویژگی های فن آوری و گونه شناختی آن ها و وجود تکنیک لوالوا قابل انتساب به دوره پارینه سنگی میانی است.

سهراب بناوند اضافه نمود: دوره ای که هم زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالاً انسان هوشمند باستانی در ایران است و در حدود 200 هزار سال پیش آغاز و در حدود 40 هزار سال پیش به انتها رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت این کشف، برنامه ریزی و اجرای پروژه آنالیز مقدماتی آغازشده در این محوطه را با هدف آنالیز زمینه طبیعی این محوطه و بقایای پارینه سنگی دانست و مطرح نمود: پژوهش این محدوده، به منظور ثبت پراکندگی دست ساخته های سنگی و مطالعه گونه شناختی و فن آوری دست ساخته ها و ارائه یک گاه نگاری نسبی انجام شد.

بناوند با اشاره به آنالیز های باستان شناختی پیشین در جزیره هرمز که از دهه 1310 خورشیدی آغاز شده و طی آن، تنها آثار و بقایای سکونت های دوره اسلامی یافت شده است، گفت: در خلال بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان برای نخستین بار، پراکندگی دست ساخته های سنگی روی پادگانه دریایی به نام چند درخت شناسایی شد.

حدود شش سال پیش نیز اعلام شد که رد پایی از انسان اولیه در قشم، جزیره ای دیگر در خلیج فارس شناسایی شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 11977

به "کشف ردپای انسان اولیه در جزیره هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردپای انسان اولیه در جزیره هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید