گزارشی از روز انتظار مردم برای تشییع استاد شجریان

به گزارش گیگابلاگ، تهران (پانا) - مراسم تشییع مرحوم استاد شجریان امروز قرار بود در آرامگاه فردوسی برگزار گردد که به جهت هماهنگی با خانواده وی که هنوز به مشهد نرسیده بودند، به تعویق افتاد.

گزارشی از روز انتظار مردم برای تشییع استاد شجریان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط سنی تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا، مدام زمان اعلام شده تغییر می کرد؛ از ظهر آدینه به عصر و سپس به سحرگاه. معین نبود اهالی خراسان چه زمانی باید به بدرقه استاد محمدرضا شجریان بروند. آخرین زمانی که آخر شب در پست اینستاگرام همایون شجریان اعلام شد سحرگاه بود. حدود 6 صبح به سمت توس و آرامگاه فردوسی که در 20 کیلومتری مشهد واقع شده است، حرکت کردیم. جمعیت اندکی حدود 50 نفر در آرامگاه حضور داشتند و چشم انتظار پیکر فرزند خراسان بودند تا او را در آغوش بکشند.

حدود ساعت 7.30 ویدئویی از استاد همایون شجریان منتشر شد که در میان انبوه علاقه مندان به مرحوم شجریان در مقابل بهشت زهرا(س) تهران حضور داشت و عنوان می کرد که پیکر پدر به فرودگاه منتقل شده تا به مشهد برود و فردا (شنبه) تشییع گردد.

این اولین اعلان عمومی برای تشییع در روز شنبه بود. ویدئویی که به سرعت بازنشر شد. اما یک سوال وجود داشت: بالاخره مراسم تشییع پیکر استاد شجریان امروز برگزار می گردد یا فردا؟

مسعود ریاضی عضو شورای شهر مشهد به ما گفت پیکر استاد به مشهد آورده شده اما در خصوص برگزاری مراسم تصمیم قطعی گرفته نشده است.

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی هم اظهار کرد درباره برگزاری مراسم منتظر رسیدنِ خانواده مرحوم استاد شجریان هستیم. به محض رسیدن آقای همایون شجریان و خانواده شان به مشهد جلسه ای را در این باره برگزار نموده و جزییات را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

بنابراین هیچکس پاسخ صریحی نمی داد که امروز یا فردا. همه دنبال یافتن جوابی برای همین سوال بودند. افراد مختلف در جمعیت از یکدیگر مرتبا درباره همین موضوع سوال می کردند.

در همین حین هم لحظه به لحظه بر جمعیت حاضر در آرامگاه فردوسی افزوده می شد. آرامگاه که صبح میزبان کمتر از 100 نفر بود، تا ظهر چندین برابر شده بود.

شلوغی و تجمعی که البته از قبل پیش بینی می شد و مسئولان هم با توجه به شیوع کرونا، بارها در این زمینه هشدار داده بودند. ریاضی، عضو شورای شهر مشهد، شب گذشته به ایسنا گفته بود به سهم خود از مردم عزیز خواهش می کنم که اگر در مراسم تدفین استاد شجریان حضور پیدا می نمایند، پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و با خود اطفال و افراد سالمند را نیاورند تا اتفاق بدی رخ ندهد. موضوعی که به نظر می رسید آنچنان از سوی مردم رعایت نشد و در بین جمعیت تعداد زیادی از افراد سالمند هم دیده می شد.

جمعیت آنچنان رجحان یافت که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تماسی با ایسنا مطرح نمود از همه کسانی که به این محل مراجعه نموده اند، خواهش می گردد از ماسک استفاده نمایند و حتما رعایت فاصله گذاری اجتماعی را داشته باشند و مدت طولانی هم در محل حاضر نباشند؛ دوست داران مرحوم استاد شجریان که در محل حاضر هستند، ابراز ارادت خود را به قرائت فاتحه ای خلاصه نمایند.

حدود ساعت 13 بود که نهایتا محمدرضا محمدی، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، میان جمعیت حاضر شد و ضمن ابراز تسلیت به جمعیت حاضر در آرامگاه، گفت می دانم تجمع شما به دلیل ارادتی است که به استاد شجریان دارید و باعث اذیت شما شده و می گردد؛ منتها عرض می کنم خدمت شما که خانواده استاد شجریان هنوز در راستا هستند و به مشهد نرسیدند. پیکر استاد عظیموار وارد مشهد شده اما منتظر خانواده ایشان هستیم و به محض تصمیم گیری درباره برنامه تدفین استاد شجریان، به وسیله رسانه ها به عموم مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد و مسلما بدون حضور شما تدفین انجام نخواهد شد و ضمن قدردانی از ابراز ارادت شما به جامعه عظیم موسیقی و به ویژه استاد شجریان اما عاجزانه خواهش می کنم به دلیل اینکه اذیت نشوید، به خانه ها بازگردید؛ ما برنامه تدفین را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنرانی که با واکنش بعضی از حاضران روبرو شد اما محمدی در ادامه اعلام کرد باور بفرمایید خانواده استاد شجریان هنوز نیامده اند و تنها پیکر ایشان با هواپیما به مشهد رسیده و خانواده با خودرو در راه هستند. در هر صورت استاد در اینجا قرار است دفن شوند و حتما قبل از آن به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

پس از این اظهارات بود که اندک اندک جمعیت مشتاق و علاقه مند به استاد محمدرضا شجریان راه بازگشت را در پیش گرفت اما کماکان به همان میزانی که از راستا خروجی خارج می شدند، افرادی بودند که به آرامگاه فردوسی می آمدند. عده ای بین راه می گفتند حتی اگر قول فردا هم داده گردد تا فردا اینجا خواهیم ماند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 6125

به "گزارشی از روز انتظار مردم برای تشییع استاد شجریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشی از روز انتظار مردم برای تشییع استاد شجریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید