از بیماری مخصوص دوقلو ها چه می دانید؟!

به گزارش گیگابلاگ، این یک ویروس شایع است که بیشتر علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی ایجاد می نماید. بیشتر بچه ها تا سن 2 سالگی به این ویروس مبتلا می شوند. اما برای بعضی از بچه ها، این ویروس می تواند شدید باشد.

از بیماری مخصوص دوقلو ها چه می دانید؟!

بیماری نو میتوکندریایی در دوقلو های همسان شناسایی شد.

دکتر نیپونیه راجاپاکسه، پزشک بیماری های عفونی بچه ها در مرکز بچه ها مایو کلینیک می گوید: ما شاهد نرخ نسبتاً بالایی از عفونت در پاییز هستیم که زودتر از حد معمول رخ می دهد.

معمولا، تا ماه نوامبر شاهد گردش زیادی از این ویروس نیستیم. اما سال جاری، بسیار بیشتر از آنچه که به طور کلی می بینیم، شاهدش هستیم.

این یک ویروس شایع است که بیشتر علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی ایجاد می نماید. بیشتر بچه ها تا سن 2 سالگی به این ویروس مبتلا می شوند. اما برای بعضی از بچه ها، این ویروس می تواند شدید باشد.

وی ادامه داد: ویروس RSV یک ویروس تنفسی است، زمانی که بچه ها خردسال، به ویژه بچه ها زیر 2 سال را مبتلا می نماید، باعث التهاب در راه های هوایی می گردد.

این ویروس شایع ترین علت برونشیولیت، التهاب راه های هوایی کوچک در ریه و بیشتر است. دکتر راجاپاکسه می گوید: علت شایع ذات الریه در بچه ها خردسال این ویروس است.

از آنجایی که بچه ها در هنگام ایجاد التهاب به علت RSV، راه هوایی کوچکی دارند، می تواند باعث مشکل در تنفس گردد.

به همین علت، بسیاری از بچه ها برای مدیریت عفونت RSV خود، به ویژه بچه ها زیر 6 ماه، احتیاج به بستری شدن در بیمارستان دارند. علائم اولیه عفونت RSV ممکن است خفیف باشد. ممکن است چند روز طول بکشد تا علائم شدیدتر بروز کند.

علائم RSV عبارتند از تب، سرفه، مشکل در تنفس، خس خس سینه، بی اشتهایی در بچه ها و خستگی بیش از حد.

از والدین می خواهیم که مراقب بچه هاشان باشند خصوصا اگر در تنفس یا تغذیه و خوردن غذا مسائل شدیدی داشتند.

اگر کودک شما (یا یک بزرگسال) مشکل تنفسی دارد، فوراً در پی مراقبت های پزشکی باشید.

بیشتر موارد خفیف RSV در یک یا دو هفته از بین می روند. هیچ درمان خاصی وجود ندارد، اگرچه ممکن است بخواهید از دارو های ضد تب و مسکن بدون نسخه بهره ببرید (اما هرگز به بچه ها آسپرین ندهید) و مایعات فراوان بنوشید.

در حال حاضر هیچ واکسن پیشگیری کننده RSV وجود ندارد. یک محصول آنتی بادی به نام palivizumab برای بعضی از بچه های که ممکن است واجد شرایط باشند وجود دارد. این آنتی بادی معمولاً در پنج دوز ماهانه در طول فصل ابتلا به RSV تجویز می گردد.

دکتر راجاپاکسه می گوید این بچه ها گروه نسبتاً کوچکی هستند، از جمله آن هایی که بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی یا بچه های که زودتر از موعد به جهان آمده اند، دارند.

پزشکان خطاب به والدین برای یاری به کاهش عفونت RSV، می گویند:دست های خود را مرتب بشویید. اهمیت شستن دست ها را به بچه ها خود بیاموزید.

در معرض ویروس قرار نگیرید.

هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید.

ارتباط کودک خود را با افرادی که تب یا سرماخوردگی دارند محدود کنید.

همه چیز را تمیز نگه دارید.

از تمیز بودن سطوح آشپزخانه و حمام، دستگیره ها و دستگیره ها اطمینان حاصل کنید.

دستمال های استفاده شده را فورا دور بریزید.

لیوان های نوشیدن را با دیگران به اشتراک نگذارید. سیگار نکشید، نوزادانی که در معرض دود تنباکو قرار می گیرند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به RSV و علائم بالقوه شدیدتر هستند.

به طور مرتب اسباب بازی ها را بشویید. این کار را انجام دهید، به خصوص زمانی که کودک یا همبازی آن ها بیمار است.

در کنار این نکات، دکتر راجاپاکسه می گوید: اقداماتی که برای همه گیری COVID-19 اتخاذ شده اند برای یاری به کند کردن توسعه سایر ویروس های تنفسی مانند RSV نیز مؤثر هستند.

دکتر راجاپاکسه می افزاید: RSV یک ویروس تنفسی است، بنابراین به وسیله قطرات تنفسی یا با لمس قطرات کسی که آلوده شده است پخش می گردد.

پوشیدن ماسک نیز از انتقال RSV جلوگیری می نماید. البته استفاده از ماسک برای بچه ها زیر 2 سال توصیه نمی گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 16973

به "از بیماری مخصوص دوقلو ها چه می دانید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بیماری مخصوص دوقلو ها چه می دانید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید