تامین اقتصادی 88 هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه

به گزارش گیگابلاگ، خبرنگاران: از ابتدای سال جاری تا به امروز رقم قابل توجهی تأمین اقتصادی توسط شرکت های بورسی اجرا شده که این رقم به حدود 88 هزار میلیارد تومان رسیده است.

تامین اقتصادی 88 هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس حسن امیری گفت: یکی از این تصمیمات در خصوص عرضه های اولیه و پذیرش شرکت ها در بورس است که متوجه هیأت مدیره سازمان بورس است و واگذاری اختیار هیأت مدیره به بورس های چهارگانه است که قرار شد از اول تیرماه خود بورس های چهارگانه در خصوص پذیرش شرکت ها تصمیم گیری نمایند و نیازی به ارسال این تقاضاها به سازمان بورس نباشد و این تصمیم برای تسهیل در پذیرش شرکت ها در بورس انجام گرفت.

به گفته وی، قبلاً برای پذیرش شرکت ها سازمان بورس ترکیبی از نمایندگان بورس های زیر مجموعه و سازمان بورس را انتخاب می کرد و کارهای مقدماتی پذیرش شرکت ها قبلاً انجام می شد و با یکسری آمادگی ها برای نهایی شدن پذیرش شرکت ها به هیأت مدیره سازمان بورس ارائه می شد، بنابراین تصمیم گرفته شد از اول تیرماه کل فرایند پذیرش شرکت ها به بورس ها واگذار گردد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه چه زمانی طول می کشد تا یک شرکت بخواهد برای اولین بار در بورس پذیرش گردد، گفت: به شرایط خود شرکت متقاضی بستگی دارد. ممکن است در خصوص این شرکت با توجه به آماده نبودن زمینه ها یک سال طول بکشد و در خصوص بعضی شرکت های دیگر که شرایط خوب است، زودتر این فرایند صورت بگیرد و پذیرش سریع تر انجام گردد. مهم ترین زمینه اصلاح ساختار شرکت ها، اصلاح حساب ها و گردش کار، حذف مغایریت ها و شفاف شدن شرکت ها است و باید شرکت ها قبلاً خود را تجهیز نمایند.

امیری همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به اقبال مردم به بورس آیا باید مجوز کارگزاری ها افزایش یابد، گفت: باید قسمت های نهادهای مالی بورس در این زمینه شرح دهد و من از ورود به سایر همکاران خودداری می کنم.

وی در خصوص اینکه با ورود سهام عدالت به بورس و پراکنده بودن سهام شرکت های سرمایه پذیر برای دارندگان آن چه روشی برای پرداخت متمرکز سود سهام شرکت ها در نظر می گیرد، بیان داشت: اینکه نحوه واریز سود شرکت ها چگونه باشد به تصمیم سهامداران در مجامع شرکت ها و تصمیم هیأت مدیره شرکت ها بستگی دارد که چه سازوکاری برای پرداخت سود سهام در نظر بگیرند. البته بازار سرمایه امکاناتی به وسیله سامانه سجام و شماره شبای حساب بانکی فراهم نموده است، شرکت های بورسی می توانند سود سالانه خود را از این طریق به حساب سهامداران واریز نمایند، اما اینکه آیا شرکت های بورسی از راستا سجام سود خود را واریز می نمایند یا نه باید در مجامع شرکت ها سهامداران رأی بدهند و تکلیف هیأت مدیره گردد که سود را از این طریق واریز نمایند تا کارها آسان گردد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه محمل قانونی برای واریز سود سهام از یک طریق وجود دارد، گفت: نمی توان محمل قانونی برای شرکت ها در نظر گرفت، زیرا این جزو امور داخلی شرکت ها است. اگر زیرساخت های آن فراهم گردد هیأت مدیره شرکت ها می توانند از آن استفاده نمایند و این خواسته به حق سهامداران که سود سهام به وسیله شماره شبای در سامانه سجام واریز گردد به وسیله مجمع عمومی تکلیف نمایند.

امیری همچنین با بیان اینکه باید روی فرهنگ سازی سرمایه گذاری در بورس کار کنیم، گفت: دانش و آگاهی مردم در زمینه امور مالی باید افزایش یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه است که اقتصاد کشور در رکود است و بورس در حال رکوردزنی شاخص است، گفت: رشد بورس فقط به خاطر نقدینگی است. افزایش نقدینگی و ورود نقدینگی جدید به بازار مهم ترین عامل است. باید سهام شناور شرکت های بورسی را بالا ببریم، در حال حاضر بسیاری از شرکت های بورسی به تعهدات خود برای شناوری سهام عمل ننموده و کمتر از میزان تعهد اقدام نموده اند.

* مدیران شرکتها برای شناوری سهام به تعهدات خود عمل نکردند

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیگیری کردیم که بعضی از شرکت ها و نهادهای عمومی که صاحب سهم شرکت ها هستند، متأسفانه تعهد خود برای افزایش شناوری سهام را رعایت نمی نمایند. کار دیگر برای اینکه نقدینگی در بازار اثرگذار باشد این است که باید شرکت ها از فضای بازار سرمایه و نقدینگی آن برای بنگاه ها استفاده نموده و به افزایش سرمایه شرکت های خود به وسیله صرف سهام یا سلب حق تقدم اقدام نمایند.

امیری اضافه کرد: افزایش سرمایه یک شرکت به وسیله بازار سرمایه وقتی صورت می گیرد که ارزش اسمی سهام آن شرکت در بازار ارائه گردد و وقتی این ارزش اسمی رشد می نماید بقیه منافع حاصل از آن به سهامداران می رسد اما وقتی یک شرکت اقدام به صرف سهام کند یا سلب حق تقدم از خود کند پول جدیدی وارد شرکت می گردد که باعث رشد و توسعه شرکت و تأمین مالی مؤثر به وسیله بورس می گردد.

وی ادامه داد: مدیران شرکت های حاضر در بورس به وسیله سلب حق تقدم و صرف سهام می توانند پولی که از این طریق به دست می آورند را به سرمایه شرکت تبدیل نمایند و توصیه می کنیم، این پول ها به نفع شرکت ها و بنگاه های مالی و بازار سرمایه است که باید از آن استفاده گردد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیشنهاد دادیم برای تأمین سرمایه به وسیله بورس مشوق ها و انگیزه هایی در نظر گرفته گردد.

امیری در پاسخ به این پرسش که ارزش روز معاملات بورس و فرابورس در یک روز به 15 هزار میلیارد تومان هم می رسد آیا این پول جذب فراوری شرکت ها می گردد، گفت: در صورتی پول های معامله شده در بورس جذب شرکت می گردد که به 2 روش صرف سهام و سلب حق تقدم و افزایش شناوری سهام اقدام گردد. در آن صورت پول جدید برای شرکت بورسی به دست می آید و منابع بازار به سمت سرمایه گذاری می رود. مدیران می توانند پروژه های جدید اجرا نمایند و باعث رشد و توسعه شرکت ها می گردد.

وی اضافه کرد: در این شرایط هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری باید از فرصت طلایی به دست آمده و نقدینگی جدید در بازار استفاده نمایند اما متأسفانه بیشتر مدیران از این فرصت کمتر استفاده می نمایند.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه چه میزان از معاملات 15 هزار میلیارد تومانی در یک روز صرف فراوری می گردد، گفت: عمده این رقم صرف فراوری نمی گردد چون در بازار سرمایه عده ای سهام خریده و عده ای دیگر فروخته اند زمانی پول به فراوری می رود که یا سهام شناور بیشتر گردد یا سلب حق تقدم انجام گیرد و صرف سهام انجام گردد. یا اینکه شرکت های بورسی اقدام به عرضه اولیه سهام و یا انتشار اوراق بپردازند.

امیری در شرح بیشتر گفت: بازار سرمایه یک بازار ثانویه است و هرچه بیشتر بازار اولیه یعنی جریان فراوری رونق بگیرد می تواند از بازار ثانویه یاری بگیرد و پول ها صرف فراوری گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که بسیاری از مردم که جدیداً وارد بازار سرمایه شده اند، می خواهند پولی که سرمایه گذاری می نمایند واقعاً در فراوری شرکت ها به کار گرفته گردد و از این طریق در اقتصاد کشور مشارکت نمایند، آیا صرف خرید سهام کفایت می نماید، گفت: وقتی سهام خریداری می کنید شما در واقع مالک مشاع یک دارایی هستید که بخشی از این دارایی را معامله می کنید.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه چه تفاوتی بین خرید و فروش سهام در بازار با خرید و فروش یک واحد مسکونی مثلاً 10 دست می چرخد دارد و آیا خرید و فروش سهام باعث فراوری بیشتر و یا صرفاً افزایش قیمت سهام می گردد، گفت: در سهام اوضاع با خرید خانه فرق می نماید چون در بازار سرمایه انتظارات آدم ها از آینده فرق دارد. مثلاً من می گویم ارزش دارایی این شرکت هزار تومان است نفر دیگر می گوید هزار و 100 تومان است. بنابراین او دارایی را می خرد زیرا پیش بینی می نماید، ارزش این دارایی بالا می رود و سودآوری بهتری دارد و این در مثال خرید خانه و دست به دست شدن یک خانه موجود اتفاق نمی افتد.

به گفته امیری، اگر بازدهی یک شرکت امروز 5 درصد باشد اما این شرکت در یک پروژه مشارکت کند پیش بینی می گردد که بازدهی سرمایه گذاری 15 درصد گردد در حالیکه پروژه در سال آینده به بهره برداری می رسد. بنابراین می توان ارزش سال آینده آن را امروز به نرخ روز خرید و فروش کرد و این انتظارات مختلف باعث تشکیل قیمت سهام در بورس می گردد.

وی اضافه کرد: هنر مدیران شرکت ها این است که باید از پول های بورس به نفع اجرای طرح های خود استفاده نمایند. بنابراین باید سواد مالی در عامه مردم و فعالان حقیقی بازار افزایش یابد. حتی ممکن است افرادی مدیر، دانشگاهی و یا عضو هیأت مدیره یک شرکت باشند اما سواد مالی پایینی داشته باشند. باید مدیران شرکت های حاضر در بورس اقدام به تأمین مالی ناب یعنی به وسیله بازار سرمایه نمایند و شرکت های جدید اوراق مالی منتشر نمایند.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز رقم قابل توجهی تأمین مالی توسط شرکت های بورسی اجرا شده که این رقم به حدود 88 هزار میلیارد تومان رسیده است.

امیری در خصوص اینکه حجم تأمین مالی در بازار سرمایه به 20 درصد رسیده باید این رقم چقدر باشد، گفت: قبلاً تأمین سرمایه از بورس در حد 3 درصد بود و بقیه تأمین مالی به وسیله بانک انجام می شد امروزه این رقم افزایش پیدا نموده و به 20 درصد رسیده و این نسبت در حال افزایش است. باید سهام شرکت ها در بورس اضافه گردد و بازار سرمایه عمق پیدا کند.

وی در خصوص اینکه آیا به نظر شما بورس ایران به عنوان دماسنج اقتصاد عمل می نماید، گفت: مهم ترین دلیل اینکه دماسنج نیست همان است که گفتم شرکت ها از نقدینگی حاضر در بازار سرمایه نمی توانند استفاده نمایند بورس می تواند موتور محرک اقتصاد باشد و نقدینگی جدید جذب پروژه های شرکت ها گردد و باید نقدینگی های جدید از سوی مدیران شرکت های بورسی جذب گردد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در خصوص اینکه سهام سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به صورت بلوکی ارائه می گردد، گفت: هرچه عرضه سهام بیشتر گردد به نفع بازار است. البته اگر سهام شناور بیشتر گردد، به افزایش فراوری در شرکت ها بیشتر یاری می نماید، اما عرضه بلوکی هم بالاخره به نفع شرکت خواهد بود.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 4389

به "تامین اقتصادی 88 هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین اقتصادی 88 هزار میلیارد تومانی در بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید