توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان و برقراری آتش بس در قره باغ

به گزارش گیگابلاگ، مذاکرات ماراتن گونه وزیران خارجه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه پس از حدود 12 ساعت به جنگ 12 روزه انتها داد و طرفین در خصوص یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان و برقراری آتش بس در قره باغ

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

از مسکو، طی این مذاکرات طولانی که بامداد روز شنبه در مسکو به خاتمه رسید، باکو و ایروان در خصوص آتش بس در قره باغ از ساعت 12:00 شنبه 10 اکتبر(19 مهر) توافق کردند.

این موضوع را سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در خاتمه این مذاکرات سه جانبه اعلام نمود.

همچنین بر اساس بیانیه مشترک صادره در خاتمه این نشست، ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجیگری مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا مذاکرات اساسی را با هدف دستیابی به یک توافق صلح آمیز در اسرع وقت ادامه خواهند داد.

رئیس بخش سیاست خارجی روسیه بیانیه ای را قرائت کرد که بر اساس آن آتش بس برای اهداف انسانی برای تبادل اسرای جنگی و سایر زندانیان و همچنین اجساد کشته شدگان مطابق با معیارهای صلیب سرخ بین المللی اعلام می گردد. در عین حال پارامترهای خاص رژیم آتش بس نیز به طور توافقی اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، مذاکرات سه جانبه وزرای امور خارجه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ساعت 16:30 روز آدینه(به وقت محلی) در مسکو شروع شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنچشنبه گذشته در بیانیه ای، وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آدربایجان را برای رایزنی درباره صلح در قره باغ به مسکو دعوت کرد.

رئیس جمهوری روسیه در این بیانیه از طرف های مناقشه قره باغ دعوت به توقف اقدامات جنگی برای اهداف انسانی و مبادله اسرا و تخلیه اجساد سربازان کشته شده از میدان جنگ کرد..

دور جدید جنگ در منطقه مناقشه قره باغ ششم مهر ماه شروع شد و طرف های ارمنی و آذربایجانی یکدیگر را به شروع اقدامات نظامی متهم کردند.

روسیه به عنوان یکی از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از دو دهه پیش برای حل مساله قره باغ کوشش می نماید اما تا به امروز این کوشش های بی نتیجه مانده است. ، ایرنا

تبادل آتش در قره باغ در واپسین ساعات پیش از آتش بس

در حالی که تنها بیش از یک ساعت به موعد شروع آتش بس میان توافق شده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان باقی مانده، خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش به نقل از مقام های ایروان، از اصابت چند موشک از سوی جمهوری آذربایجان به مناطقی از قره باغ اطلاع داد.

این تبادل آتش در حالی ادامه دارد که دو طرف شب گذشته با میانجیگری روسیه برای اجرای آتش بس از ساعت 12 ظهر امروز شنبه(به وقت محلی) توافق کردند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را متهم به تشدید ناآرامی ها می نمایند.

همچنین به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، آرتاک بلگاریان - Artak Belgarian از مقامات جمهوری خودخوانده آرتساخ(قره باغ) در توئیتر خود نوشت: دقایقی پیش، آذربایجان به طور مجدد مناطق غیرنظامی استپاناکرت - Stepanakert را از طریق موشک مورد اصابت قرار داد. .

خبرگزاری فرانسه از شنیده شدن دو صدای انفجار در منطقه اطلاع داده است.

در همین حال، مقامات جمهوری آذربایجان ارمنستان رامتهم به بمباران شدید منطقه می نمایند.

پس از حدود 2 هفته درگیری نظامی بر سر قره باغ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان شب گذشته توافق کردند تا از ظهر امروز آتش بس را اجرا نمایند.

زوراب منتاسکانیان و جیحون بایراموف وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز آدینه در مسکو به میزبانی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مذاکره کردند و سه طرف پس از 10 ساعت مذاکره در خصوص یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.

بر اساس این توافق، از ساعت 12 ظهر روز شنبه 10 اکتبر (19 مهر) شروع آتش بس در قره باغ برقرار می گردد.

در حالی که بسیاری از بازیگران و ناظران 2 طرف درگیر در قره باغ را به آتش بس دعوت کردند، ترکیه از جمله کشورهایی بود که به حمایت از جمهوری آذربایجان روی آورد.

پس از آنکه احتمال برقراری آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان قوت گرفت، ترکیه اعلام نمود که هرگونه آتش بسی بدون خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی شکست می خورد.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت آنکارا خواهان راه چاره دیپلماتیک برای خاتمه مناقشه قره باغ است، اما هر کوششی از سوی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که متضمن خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی آذربایجان نباشد، محکوم به شکست است. ، ایرنا

آتش بس در قره باغ برقرار شد

شبکه خبری روسی اسپوتنیک روز شنبه و دقایقی پیش درخبر فوری از برقراری آتش بس در قره باغ بنابر توافق شب گذشته میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان اطلاع داد.

وزارت دفاع ارمنستان نیز گزارش داد ارتش این کشور دستور آتش بس را دریافت نموده است.

شوشان استپانیان دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس بوک خود نوشت واحدهای ارتش این کشور در قره باغ کوهستانی در تاریخ 10 اکتبر ساعت 12:00 (11:00 به وقت مسکو) ، مطابق توافق وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان ، دستور آتش بس را دریافت کردند.

وی گفت: به واحدهای ارتش دستور آتش بس داده شد.

با وجود اعلام خبر برقراری آتش بس در قره باغ، بعضی رسانه های بین المللی از جمله شبکه الجزیره از شنیده شدن چند صدای تبادل آتش توپخانه بین دو طرف بعد از اجرای آتش بس اطلاع داده اند.

در نخستین واکنش ها، وزارت امور خارجه ترکیه از آتش بس قره باغ به عنوان یک گام مهم اولیه حمایت و درعین حال تاکید نمود که این اقدام نمی تواند جایگزین یک راه چاره دائمی باشد.

زوراب منتاسکانیان و جیحون بایراموف وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز آدینه در مسکو به میزبانی سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مذاکره کردند و سه طرف پس از 10 ساعت مذاکره در خصوص یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.بر اساس این توافق، از ساعت 12 ظهر روز شنبه 10 اکتبر (19 مهر) شروع آتش بس در قره باغ برقرار می گردد.

همچنین قرار شد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجیگری مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا مذاکرات اساسی را با هدف دستیابی به یک توافق صلح آمیز در اسرع وقت ادامه دهند.، ایرنا

واکنش ها به توافق آتش بس آذربایجان و ارمنستان در قره باغ

پس از تشدید درگیری ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی دو طرف در روسیه مذاکره نموده و بر سر اجرای آتش بس توافق کردند.

به نقل از الجزیره، آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی طبق توافق اجرا شده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مسکو، وارد فاز اجرایی شد.

وزارت دفاع ارمنستان پس از شروع اجرایی شدن آتش بس در قره باغ اعلام نمود: نیرو های ارمنستان در قره باغ دستور نظامی ویژه توقف درگیری ها و برقراری آتش بس را دریافت کردند.

رئیس مشترک گروه مینسک روز شنبه ضمن استقبال از اجرای آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ، خواهان رعایت دقیق آن شد.

وزارت خارجه ترکیه نیز در واکنش به اجرایی شدن آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان گفت: آتش بس میان دو کشور نخستین گام و مهم است، اما هرگز نمی تواند جایگزینی برای راه چاره دائمی این مناقشه باشد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در صحه رسمی توئیتر خود نوشت: آتش بس در قره باغ گامی به سوی صلح است و ارمنستان و آذربایجان را به پیوستن به گفتگویی جدی دعوت می کنیم.

نشست سه جانبه با دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره توقف درگیری ها در منطقه قره باغ کوهستانی که حدود 10 ساعت به طول انجامید دیروز (آدینه) در مسکو، پایتخت روسیه برگزار گردید و دو کشور بر سر اعلام و اجرای آتش بس در این منطقه توافق کردند.

طبق توافق طرفین، از ساعت 12 امروز (شنبه) آتش بسی با اهداف بشردوستانه از جمله تبادل اسرای جنگی و دیگر بازداشتی ها و همچنین جمع آوری اجساد جان باختگان در مناطق درگیری، یاری به غیرنظامیان آسیب دیده در این درگیری با میانجی گری و بر اساس اصول کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام شد.

از اوایل دهه 1990 جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر کنترل منطقه کوهستانی قره باغ درگیر شده اند. منطقه ارمنی نشین ناگورنو-قره باغ (قره باغ کوهستانی) در جنوب شرق جمهوری آذربایجان در سال 1994 میلادی به اشغال نیرو های ارمنستان درآمد و از آن پس با نام جمهوری قره باغ کوهستانی به صورت یک جانبه اعلام استقلال کرد. ، باشگاه خبرنگاران

ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش بس قره باغ متهم کردند

جمهوری آذربایجان و ارمنستان امروز (شنبه) یکدیگر را به نقض سریع آتش بس در قره باغ قره باغ متهم کردند که این سوال را ایجاد نموده آتش بس با وساطت روسیه تا چه حد معنادار خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این آتش بس که پس از گفت وگویی 10 ساعته در مسکو با میانجی گری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بین مقام های دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان برقرار شده به معنای توقف درگیری ها در قره باغ و تبادل زندانی ها و اجساد قربانیان جنگ بین دو کشور است.

اما دقایقی پس از اعمال آتش بس، دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم نموده اند.

وزارت دفاع ارمنستان، جمهوری آذربایجان را به شلیک به داخل ارمنستان متهم می نماید و نیروهای ارمنستان در قره باغ نیز نیروهای جمهوری آذربایجان را به درگیری های جدید پنج دقیقه پس از اعمال آتش بس متهم نموده اند.

باکو نیز گفته که نیروهای دشمن در قره باغ به سمت قلمروی جمهوری آذربایجان شلیک نموده اند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در بیانیه ای با اعلام اینکه آتش بس به طور کامل نقض نشده، گفت: طرف های درگیر اکنون کوشش می نمایند تا راه چاره سیاسی بیابند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در بیانیه ای در ساعات نخست امروز اعلام نمود که آتش بس از سوی دو طرف به دلایل انسانی پذیرفته شده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ به برقراری آتش بس یاری می نماید.

فرانسه نیز برقراری این آتش بس را مورد استقبال قرار داد اما گفت که این فرایند به صورت کامل اجرایی نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای اعلام نمود: این آتش بس باید به صورت کامل و دقیق و با هدف ایجاد شرایطی برای آتش بسی دائمی بین طرف های درگیر اجرایی گردد. موضوع اساسی که طرفین تحت حمایت مشترک گروه مینسک به آن پرداخته اند باید بدون پیش شرط از سر گرفته گردد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 5502

به "توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان و برقراری آتش بس در قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان و برقراری آتش بس در قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید