روسیه: تصمیم کشورهای اروپایی اجرای برجام را با چالش روبرو می نماید

به گزارش گیگابلاگ به نقل از روسیا الیوم، روسیه ابراز امیدواری کرد که نشست آینده کمیته اجرایی برجام که قرار است ماه فوریه برگزار گردد به جلوگیری از تشدید تنش پیرامون این توافق یاری کند.

روسیه: تصمیم کشورهای اروپایی اجرای برجام را با چالش روبرو می نماید

در سفر با بهترین تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این نشست اعلام نمود: امیدواریم که نشست آینده کمیته مشترک اجرای برجام که قرار است در ماه فوریه برگزار گردد به جلوگیری از افزایش تنش پیرامون توافق هسته ای و اتحاد کشورهای عضو بینجامد. ما کشورهای اروپایی را به تمرکز بر روی این امر دعوت می کنیم.

وزارت خارجه روسیه با اشاره به اجرایی کردن مکانیسم موسوم به ماشه توسط کشورهای اروپایی، می افزاید: مایلیم به وجود دشواری های خطرناک که از این اقدام کشورهای تروئیکای اروپایی ناشی می گردد، اشاره کنیم. این اقدام مسائل و چالش های بیشتری در اجرای توافق هسته ای ایران ایجاد می نماید.

لازم به ذکر است که کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه به تازگی با انتشار بیانیه ای در بروکسل فعال شدن مکانیسم ماشه را اعلام نمودند.

در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل بازخواهد گشت.

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در خصوص قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می نماید. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو کند و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

این فرایند ذیل بند 36 و 37 برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف های برجام می توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح نمایند.

این کمیته 15 روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه 15 روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در اینجا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش بینی شده است.

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا 15 روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه نمایند.

چنانچه اختلافات در 30 روز حل نگردد؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با یاری شورای مشاوران راه حلی بیابد.

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف نمایند و موضوع را با 15 عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن 30 روز فرصت رأی گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا- آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین- قطعنامه به تصویب برسد.

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می افتد و تحریم ها به طور اتوماتیک بازمی گردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 1836

به "روسیه: تصمیم کشورهای اروپایی اجرای برجام را با چالش روبرو می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: تصمیم کشورهای اروپایی اجرای برجام را با چالش روبرو می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید