زنگ خطر بحران خشکسالی در بخش کشاورزی به صدا در آمد

به گزارش گیگابلاگ، رئیس مرکز خشکسالی گفت: با توجه به شرایط اقلیم و نبود بارش های چندان در فصل تابستان، بحران بخش کشاورزی جدی است.

زنگ خطر بحران خشکسالی در بخش کشاورزی به صدا در آمد

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه بحران خشکسالی در بخش کشاورزی جدی است، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیم کشور، بارها اعلام شده که در تابستان انتظار بارندگی چندانی نداریم.

او اضافه نمود: گرچه از الان نمی توان بارش در سال زراعی آینده را پیش بینی کرد، اما امیدواریم بارش به تاخیر نیفتد.

وظیفه ادامه داد: بنا بر مدل های اقلیمی در فصل تابستان بسیاری از استان ها همانند بوشهر، فارس، یزد، اصفهان، مرکزی، کردستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارندگی نخواهند داشت و تنها در بعضی استان ها اعم از گیلان، گلستان، آذربایجان غربی و شرقی از مرداد به بعد بارندگی خواهیم داشت.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه در اغلب نقاط کشور در تابستان بارندگی نداریم، بیان نمود: بنابر آمار مجموع بارش از ابتدای سال زراعی به 130 میلی متر رسیده که همیشه برآورد می گردد تا سرانجام سال زراعی به 140 میلی متر برسد.

او درباره تاثیر اندازه بارش در سال زراعی نو بر خشکی هوا بیان نمود: اگر بارش پاییز زودهنگام شروع گردد، در کاهش خشکی و اندازه بارش تا حدودی تاثیر گذار خواهد بود، اما چنانچه با تاخیر شروع گردد، خشکی هوا را تشدید می نماید.

رئیس مرکز خشکسالی ادامه داد: دمای هوا در فصل بهار 2 تا 3 درجه بیش تر از مدت مشابه سال قبل بود و همیشه انتظار می رود که در تابستان اندازه دما در غرب کشور فراتر از نرمال و در مابقی استان ها به صورت نرمال باشد.

او با اشاره به اینکه در سایر نقاط بارش های تابستانه قابل ملاحظه ای نداریم، بیان نمود: سال جاری در جنوب شرق، بارندگی در حد نرمال است و البته گرایش به بیش از نرمال دارد، بعلاوه در شمال کشور هم بارش کمتر از نرمال پیش بینی می گردد.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به تاثیر کمبود بارش در بخش کشاورزی گفت: با توجه به موضوع کمبود بارش و چالش جدی در بخش کشاورزی، بسیاری از استان ها دسترسی شان به آب شرب کاهش پیدا نموده که اگر تمهیدات جدی اندیشیده نگردد، بخش کشاورزی دچار خسران می گردد.

به گفته وظیفه، در فصل تابستان دما در سواحل دریای خزر گرایش به بیش از نرمال دارد، بعلاوه دما در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی تا 2 درجه بالای نرمال خواهد بود .

رئیس مرکز خشکسالی در سرانجام با اشاره به اهمیت دما در فصل تابستان توضیح داد: بنابر پیش بینی مدل های اقلیمی دمای نیمه شرقی یک تا 1.1 درجه، نیمه غربی یک تا 1.5 درجه و شمال و شمال غرب تا 2 درجه بالای نرمال در فصل تابستان پیش بینی شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 10457

به "زنگ خطر بحران خشکسالی در بخش کشاورزی به صدا در آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر بحران خشکسالی در بخش کشاورزی به صدا در آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید