عکس، این رایانه ها یک میلیون بار سریع تر از کامپیوترهای امروزی اند

به گزارش گیگابلاگ، زندگی با تکنولوژی نوشت: ساخت رایانه های نوری به دست پرتوان محققان رخ داد. این رایانه ها به میزان یک میلیون بار از کامپیوترهای امروزی سریع تر هستند.

عکس، این رایانه ها یک میلیون بار سریع تر از کامپیوترهای امروزی اند

ساخت رایانه های نوری به وسیله دانشمندان حوزه فناوری محقق شد. این کامپیوترها از تکنولوژی های روز جهان بهره می برند و سرعت آنها بیش از یک میلیون بار از کامپیوترهای امروزی جهان بالاتر است. این ابررایانه به وسیله محققان دانشگاه AALTO ساخته شده است و برای ساخت آن نیز چندین اختراع به ثبت رسانده اند. این دانشمندان دروازه های منطقی کایرالیتی نوری اختراع کردند که یک میلیون بار سریع تر از دروازه های منطقی پیشین است.

بیشتر بخوانید:

پاهای خود را با فویل آلومینیومی بپیچید و چند ساعت بعد، نتیجه خارق العاده است!

پژو مجذوب نماینده تر از همواره به میدان آمد/ ورود به لمانز پس از 11 سال / عکس

ساخت رایانه های نوری تازه به وسیله دانشمندان

پردازنده های یک رایانه از گیت های منطقی تشکیل شده اند که روتین های دودویی (رایانش صفر و یک واقعی) را اجرا می نمایند.

این موارد توابع بولی نامیده می شوند. در پردازنده های رایانشی معمول این کار به صورت الکترونیکی انجام می گردد. اما اکنون محققان روشی برای راه اندازی گیت های منطقی مبتنی بر نور کشف نموده اند که یک میلیون بار سریع تر از دروازه های منطقی الکترونیکی معمولی است.

این روش به وسیله محققان دانشگاه AALTO ابداع شده و تحقیق مربوط به آن در ژورنال ساینس ادونسز منتشر شده است.

برای برآورده شدن احتیاجهای نسل تازه پردازش داده ها مانند ارزیابی مجموعه داده های هوش مصنوعی و منبع استنتاج الگوریتم، دروازه های منطقی در رایانش باید بسیار سریع تر عمل نمایند.

بخش اعظم مشوق توسعه پردازش سریع تر از مخازن بزرگ اینترنت اشیا سرچشمه می گیرد. افزایش ذخایر انبوه داده ها از منابع حسگرها و الگوریتم های مرتبط با جمع آوری، ارزیابی و سپس استنتاج از داده ها احتیاج به سرعت محاسباتی چندین برابر سرعت فعلی دارند.

در این میان گروهی از محققان دانشگاه AALTO دروازه های منطقی کایرالیتی نوری ابداع نموده اند که یک میلیون بار سریع تر از دروازه های منطقی پیشین فعالیت می کردند.

این پردازش بسیار سریع به جای سیگنال های الکتریکی از نور قطبش یافته مدور استفاده می نماید. فرایند مذکور تا حد زیادی به ترجیح اشعه قطبش یافته مدور به وسیله یک ماده کریستالی بستگی دارد که به اشعه نور حساس است.

ترجیح اشعه نور براساس شکل کریستالی که از آن رد می گردد، معین می گردد. این کریستال نور را به یک سمت چپ یا راست خم می نماید. در دروازه های منطقه کایرالیتی نوری، جهت ترجیح اشعه نور (چپ یا راست) عملکرد آن را معین می نماید.

بلوک سازنده اصلی دروازه های منطقی نوری یکی از انواع ترجیح (XNOR) است. از آن نقطه تمام دروازه های منطقی دیگر با افزودن فیلترهای دیگر ساخته شده اند.

بعلاوه محققان متوجه شدند یک رایانه می تواند تمام دروازه های منطقی کایرالیتی را در خود جای دهد. به عنوان مثال، ممکن است یک کارکرد همزمان وجود داشته باشد که یک دستگاه دروازه منطقی الکترونیکی نمی تواند انجام دهد. اما دروازه های منطقی نوری می توانند این عملنمودها را به طور موازی اجرا نمایند.

این دروازه های منطقه چند عملیاتی نسبت به دروازه های منطقی الکترونیکی ارتقا یافته تر هستند زیرا ممکن است آنها به مدارهای منطقی چندعملکردی منتهی شوند که پیشرفته تر و پیچیده تر از نمونه های فعلی هستند.

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 دی 1401 بروزرسانی: 3 دی 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 17978

به "عکس، این رایانه ها یک میلیون بار سریع تر از کامپیوترهای امروزی اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، این رایانه ها یک میلیون بار سریع تر از کامپیوترهای امروزی اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید