واکنش دیوان محاسبات کشور به گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی

به گزارش گیگابلاگ، دیوان محاسبات به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه ها درباره گم شدن 4/8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی پرداختی به واردکنندگان در سال 97 بیانیه ای صادر کرد.

واکنش دیوان محاسبات کشور به گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، به دنبال شبهات مطرح شده در رسانه ها درباره گم شدن 4/8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی پرداختی به واردکنندگان در سال 97 و انتساب این مطلب خلاف واقع به گزارش دیوان محاسبات کشور، این دیوان در بیانیه ای با تاکید برهماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه برای مشخص تکلیف ارزهای پرداختی در چارچوب اعتبارات مصوب، گفت که گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی متصور نیست .

  • بیشتر بخوانید:

بیانیه بانک مرکزی در واکنش به گزارش دیوان محاسبات منتشر شد

فیلم | پاسخ بانک مرکزی به دیوان محاسبات؛ آیا 4.8 میلیارد دلار گم شده است

سرنوشت دلارهای گم شده روی میز سران قوا

ورود دادستان به ماجرای گم شدن 4.8 میلیارد دلار 4200 تومانی

شرحات سخنگوی دولت درباره گزارش دیوان محاسبات، پروازهای ایرانی به جده و ... | حتی یک دلار هم گم نشده است

واکنش روحانی به گزارش دیوان محاسبات درباره ارز؛ 100 درصد غلط بود | در نظارت بر بودجه خودی و غیرخودی نداریم

فیلم | واکنش تند روحانی به گزارش دیوان محاسبات درباره دلارهای گمشده

به گزارش اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس ، متن بیانیه دیوان محاسبات کشور به این شرح است:

بسم الله ال حمن الرحیم

با توجه به شبهات مطرح شده در فضای رسانه ای پیرامون بخشی از گزارش تفریغ بودجه سالانه که به حسابرسی ارز 4200 تومانی پرداختی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی سال 97 اختصاص داشت و همچنین انتساب مطلبی خلاف واقع به گزارش مذکور مبنی بر گم شدن 4/8 میلیارد دلار شرحاتی چند در این باره ضروری است:

1.در گزارش تفریغ بودجه که خلاصه آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، هیچ گونه اشاره تصریحی یا تلویحی به گم شدن مبلغ 4/8 میلیارد دلار نشده، بلکه به روشنی بیان شده که هویت دریافت کنندگان وجوه ارزی مذکور اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و مشخص بوده و می توان حساب ارزهای دریافتی یا کالاهای وارداتی را از آنان خواست و به طرق مقتضی، پیگیری و مشخص تکلیف نمود. کما این که اقداماتی نیز از سوی دستگاه های ذیربط در قوه مجریه برای مشخص تکلیف این مبالغ صورت گرفته و در جریان است.

2. دیوان محاسبات کشور با تاکید بر حق قوه مقننه در نظارت بر اجرای بودجه و ورود در جزئیات ارقام هزینه ها فارغ از القائات خلاف واقع مبنی بر گم شدن وجوه ارزی پرداختی به واردکنندگان که امری اساسا موهوم و ناممکن است، آماده دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارشهای مستند مبنی بر رفع تعهدات ارزی پس از تاریخ 98/9/12 در چارچوب رسیدگی های خود می باشد . ضمن آن که با توجه به هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه، امکان گم شدن حتی یک دلار از ارزهای پرداختی به واردکنندگان متصور نیست، بلکه تلاش ها بر این است که این وجوه مطابق با اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی و در محل قانونی خود مشخص تکلیف گردد.

3. گزارش های حسابرسی دیوان محاسبات همه ساله بر اساس اسناد، مدارک و صورت حساب های عملکرد دستگاه های اجرایی و توسط حسابرسان خبره تهیه و در فرایند شش مرحله ای با مسئولان ذیربط دستگاه های اجرایی بررسی و کنترل می گردد و گزارش تفریغ بودجه کل کشور هنگامی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در اختیار عموم گذاشته می گردد که با دقت و اتقان کامل به تصویب هیئت عمومی دیوان محاسبات متشکل از مستشاران، دادستان و رئیس کل دیوان رسیده باشد.

4. به لحاظ اهمیت نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی و غیر اساسی و یافته های حسابرسی در فرایند تهیه گزارش تفریغ بودجه، مراتب طی نامه مورخ 98/12/4 به تفصیل و با ذکر جزئیات برای رئیس جمهور محترم ارسال شد.

ایشان نیز در تاریخ 98/12/14 با تاکید بر اهمیت موضوع خطاب به بانک مرکزی دستور بررسی صادر فرمودند که رونوشت این دستور به دیوان واصل شد؛ لکن هیچ گونه خدشه یا تردیدی نسبت به صحت و دقت محتوا و یا ارقام مندرج در گزارش وارد نگردید.

5.در پایان یادآور می گردد هدف اصلی دیوان محاسبات کشور پاسداری از بیت المال است که از طریق نظارت بر عملیات و فعالیت های کلیه دستگاه ها، بررسی و حسابرسی وجوه مصرف شده محقق می گردد.

لذا اعلام آمادگی می نماید تا با کلیه مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط برای مشخص تکلیف ارزهای پرداختی به واردکنندگان همکاری نماید.

راوه بلاگ: راوه بلاگ | با مجله صنعتی راوه همراه باشید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 3590

به "واکنش دیوان محاسبات کشور به گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش دیوان محاسبات کشور به گم شدن 4.8 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید