چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است

به گزارش گیگابلاگ، سخنگوی وزارت خارجه چین توضیح داد جنگ و هرج و مرج محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا بوده است.

چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه از دیپلماسی زورگویانه آمریکا انتقاد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا چین را به دیپلماسی زورگویانه متهم نموده است گفت: هیچ کس بیشتر از آمریکا شایسته عنوان دیپلماسی زورگویانه نیست و هیچ کس نمی تواند این پروانه را از آنها بگیرد.

وی در ادامه گفت: در سال 1971، الکساندر جورج، استاد دانشگاه استانفود نخستین کسی بود که این مفهوم را برای خلاصه کردن سیاست آمریکا در قبال لائوس، کوبا و ویتنام در آن موقع به کار بود. آمریکا به وسیله اقداماتش نظیر تهدید نظامی، انزوای سیاسی، تحریم های مالی و تحریم فناوری به جهان نشان داده دیپلماسی زورگویانه به چه معنا است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: از منظر تهدیدهای نظامی، مصداق های کلاسیک اقدامات زورگویانه توسط آمریکا به جنگ، هرج و مرج، آشوب و تراژدی های متعدد منجر شده اند... به عنوان مثال، آمریکا در سال 1994 دولت هائیتی را به استعفا مجبور کرد و از آن به عنوان یکی از مصادیق کتابی دیپلماسی زورگویانه نام برد.

وانگ ونبین توضیح داد: از منظر انزوای سیاسی و تحریم های مالی، آمریکا سال ها است که از چماق عظیم تحریم های مالی علیه کوبا، کره شمالی، ایران و ونزوئلا استفاده نموده است. دولت قبلی آمریکا علیه بسیاری از کشورها جنگ تجاری به راه انداخت. جیک سالیون، مشاور امنیت ملی آمریکا زمانی نوشت که سیاست دولت قبلی آمریکا علیه ایران تماماً زورگویی بدون دیپلماسی بوده است.

تنش های میان چین و آمریکا به خصوص بعد از شیوع بیماری همه گیر جهانی کووید-19 (بیماری کرونا ویروس 2019) شدت گرفته است.

چند ماه پیش و در حالی که امید می رفت که تنش ها میان آمریکا و چین کاهش یابد، یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که به جای لغو محدودیت های دوره ترامپ، دولت بایدن به دنبال افزودن محدودیت های هدفمند جدید علیه صادرات فناوری های حساس به چین است.

محدودیت های جدید دولت بایدن علیه شرکت هوآوی راستای ادامه کوشش ها برای افزایش فشار بر چین قلمداد می گردد. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا شرکت های فدرال را از استفاده از محصولات شرکت هوآوی و شرکت فناوری زدتی ای چین منع نموده بود.

یک سال پیش از آن نیز وزارت بازرگانی آمریکا شرکت هوآوی و شرکت های وابسته به آن را در فهرست تحریم های خود قرار داد و شرکت های فناوری آمریکا را از تعامل با این شرکت بدون اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی های خارجی منع کرد. اواخر سال 2020 هم ترامپ دستوری اجرایی را امضا کرد و طی آن شرکت ها و افراد آمریکایی را از خرید سهام هوآوی و دیگر شرکت هایی که او ادعا می کرد با ارتش چین مرتبط هستند منع کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9352

به "چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: محصول دیپلماسی زورگویانه آمریکا جنگ، هرج و مرج و آشوب بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید