7 گیاه معجزه آسا برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

به گزارش گیگابلاگ، در فصل زمستان هم باید بتوان با خیال راحت در سرما نفس کشید اما اگر به واسطه سرماخورگی و آنفولانزا نمی توانید به راحتی نفس بکشید، نگران نباشید چون با هفت گیاه دارویی که در این مطلب میخوانید، میتوانید علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را از بین ببرید.

7 گیاه معجزه آسا برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

خبرنگاران | مانند بسیاری از سیستم های بدن، سیستم تنفسی، حداقل بیشتر اوقات، کارش را تاحدی فرای آگاهی هشیارانه ما انجام می دهد. ما به ندرت به 22 هزار باری که به طور میانه در روز نفس می کشیم، توجه می کنیم؛ تا اینکه ناگهان حتی یک بار نفس کشیدن هم برایمان سخت می گردد.

به گزارش خبرنگاران ، قرار گرفتن دائمیِ سیستم تنفسی در معرض دنیای بیرونی، آن را مستعدِ عفونت های باکتریایی و ویروسی از قبیل سرماخوردگی، آنفولانزا و سل می نماید. با این حال، از زمانِ به وجود آمدن بیماری های تنفسی، مردم برای مبارزه با آن ها از گیاهان دارویی مختلف یاری گرفته اند و در این کار موفقیت داشته اند. در ادامه این مطلب، با 7 گیاه دارویی معروف برای درمان طبیعی سرفه، گرفتگی بینی و عطسه آشنا می شوید.

1. گَوَن

بعضی از روش های طبیعی درمان را باید با مشاهده نخستین نشانه های بیماری به کار برد تا نتیجه دهند، اما برترین حالت مصرف گیاه گون قبل از بروز نشانه های بیماری به عنوان یک داروی گیاهی پیشگیرانه است. مطالعات آزمایشگاهی نیز این نکته را تایید می نمایند: عصاره ریشه گون عملکرد سلول های سفید خون را بهبود بخشیده و حتی می تواند سطوح آنتی بادی را در افراد سالم بالا ببرد. گون می تواند سطوح اینترفرون را هم افزایش دهد. اینترفرون ها پروتئین های فعال نماینده دستگاه ایمنی هستند که با عفونت ها و تومور های ویروسی مبارزه می نمایند. این مزایا سبب پیشگیری از ورود عفونت به قسمت بالایی دستگاه تنفسی می گردد، به ویژه در افرادی که مستعد سرماخوردگی و آنفولانزا هستند. گون را به شکل چای، کپسول یا تنتور (عصاره گیاهی) مصرف کنید!

موارد احتیاط: زنان باردار یا شیرده نباید از ریشه گون استفاده نمایند. افرادی که به بیماری خودایمنی مبتلا هستند باید قبل از مصرف این گیاه با پزشک مشورت نمایند.

2. سرخارگل (اِکیناسیا)

این گیاه وحشی مزایای بیشماری دارد از جمله پایین آوردن احتمال ابتلا به سرماخوردگی. معروفیت اکیناسیا به عنوان یکی از گیاهانی که مطالعات زیادی روی آن اجرا شده به خاطر اثرات متعددی است که روی سیستم ایمنی می گذارد، مثلاً افزایش واکنش های آنتی بادی به سطوح افزایش یافته اینترفرون برای مبارزه با ویروس ها و تحریک سلول های سفید خون برای مبارزه با عفونت. ترکیبات شیمیایی متعدد در اکیناسیا میان سه گونه این گیاه، بخش های مختلف گیاه و روش های عصاره گیری، فرق دارد: پلی ساکاریدها، گلیکوپروتئین ها و آلکیلامید ها همگی اثرات دارویی دارند که سیستم ایمنی را تقویت نموده و جلوی ویروس ها و باکتری ها را می گیرند. نحوه کارکرد اکیناسیا هنوز در حال آنالیز است. برای اینکه از مزایای این گیاه بهره مند شوید با بروز نخستین علائم بیماری اندازه کافی از نوع باکیفیت این گیاه را مصرف کنید. اکیناسیا را می توانید به صورت چای، عصاره یا کپسول مصرف کنید.

موارد احتیاط: اگر دچار سل، سرطان خون، دیابت، اختلالات بافت همبند، ام اس، اچ آی وی یا ایدز، اختلالات خودایمنی یا اختلال کبد هستید اکیناسیا را مصرف نکنید! در موارد نادر، اکیناسیا ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک گردد.

3. آقطی

آقطیِ رسیده سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان است. بر اساس مطالعات اجرا شده، شربت آقطی می تواند مدت زمانِ دوامِ نشانه های سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش دهد. داروی آقطی هم می تواند تورم غشا های مخاطی را کاهش دهد، بنابراین گرفتگی بینی و سینوس برطرف و عطسه، خارش و نشانه های دیگر آلرژی هم کاهش می یابند.

موارد احتیاط: آقطیِ نرسیده یا محصولات تهیه شده از بخش های دیگر گیاه را نباید مصرف کنید، چون ممکن است حاوی ترکیبات خطرناکی باشند که سبب دل آشوبه، استفراغ، اسهال یا سرگیجه گردد.

4. مارشمالو

مارشمالو یا پف نبات در هر صورت خوشمزه است، چه در شکلات داغ، چه روی آتش. این خوراکی شیرین از گیاه ختمی درست می گردد که از تیره پنیرکیان است. مارشمالو حاوی پلی ساکارید است؛ یک لیزاب طبیعی که غشا های مخاطی تحریک شده ناشی از گلودرد، سرفه و سوءهاضمه را تسکین می دهد. حتی مصرف موضعی آن می تواند خشکی و ترک خوردگی پوست را درمان کند. گیاه مارشمالو را به صورت چای یا دم نموده بنوشید.

موارد احتیاط: هیچ چیز!

5. گل ماهور (خرگوشک)

برگ ها و ریشه های خاکستری-سبزِ ماهور علائم برونشیت، سرفه و بیماری های دیگر گلو را از طریق خلط آوری و یک پوشش گیاهی تسکین دهنده برای بافت های تحریک شده تنفسی، کاهش می دهد. نوشیدنِ چایِِ برگ یا گل ماهور گلودرد را تسکین می دهد و یک درمان بسیار قدیمی برای مسائل تنفسی است. بخش های مختلف این گیاه از جمله برگ ها، گل ها و ریشه ها قابل استفاده هستند. درباره ماهور به رغم پیشینه طولانی استفاده های دارویی آن، تحقیقات گسترده انجام نشده است، اما امروزه همچنان یک درمان معتبر دارویی است. برگ ها و گل های ماهور را می توانید به شکل دم نموده مصرف کنید.

موارد احتیاط: بذر های ماهور سمّی هستند و نباید بخشی از عصاره، کپسول یا چای ماهور باشند.

6. گل شمعدانی

گل شمعدانی در آفریقا از قدیم کاربرد های درمانی داشته است. این گیاه با نام علمی Pelargonium sidoides که صرفاً به عنوان یک گل عطری در دارو های گیاهی مدرن شناخته می گردد، قرن ها بخشی از دارو های گیاهی مردمان زولو، کوسا، بَسوتو و مِفِنگو بوده است. در طب سنتی قدیم از ریشه های این گیاه برای کاهش نشانه های عفونت های تنفسی از قبیل سرفه، سرماخوردگی، گلودرد، التهاب ریه، ورم لوزه و ورم مزمن سینوس ها و پیشگیری از عفونت های ثانویه از قبیل برونشیت مزمن استفاده میشد. معمولاً از این گیاه به عنوان جایگزین آنتی بیوتیک در بعضی از بیماری ها استفاده می گردد. شمعدانی آفریقای جنوبی به صورت عصاره، قرص مکیدنی و تنتور فروخته می گردد.

موارد احتیاط: بعضی از مصرف نمایندگان، ناراحتی خفیف معده، کهیر و اختلالات سیستم عصبی را گزارش کردند. اگر داروی ضدانعقاد خون مصرف می کنید از مصرف این گیاه صرف نظر کنید!

7. آویشن

آویشن مانند مریم گلی در رده گیاهان خوش عطری واقع شده است که کاربرد دارویی هم دارد. ترکیبات عطری آویشن به بهبود سرفه به دو شکل مختلف یاری می نمایند. آویشن هم ضدانقباض و تشنج و هم خلط آور است؛ به این معنا که نه تنها سرفه را تسکین می دهد بلکه به تمیز کردن مخاط برونشیت یاری می نماید. علاوه بر این، آنتی باکتریال و آنتی ویروس هم هست. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در آویشن از جمله تیمول و کارواکرل عاملِ معطر بودنِ این گیاه، خاصیت های خلط آوری آن و کشتن باکتری و ویروس و قارچ است. طب سنتی امروز، آویشن را برای سرفه، سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت و آسم توصیه می نماید. علاوه بر این، این گیاه برای ناراحتی های گوارشی مناسب است، چون اثر تسکین دهنده ای بر عضلات نرم شکم و روده می گذارد. برای برطرف سرفه، آویشن را به شکل چای مصرف کنید!

موارد احتیاط: کسانی که بیماری های هورمونی دارند نباید آویشن مصرف نمایند!

منبع: nationalgeographic

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 17821

به "7 گیاه معجزه آسا برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 گیاه معجزه آسا برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید