بستری شدن روزانه 1400 بیمار کرونا در تهران

به گزارش گیگابلاگ، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران با بیان اینکه بار کووید19 کماکان در تهران در اوج قرار گرفته است، گفت: با توجه به اینکه در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشتیم، این موضوع نشان می دهد آمار بستری ها حداقل تا 2 هفته آینده و تا 2 هفته بعدش هم مرگ و میر بالا خواهد بود.

بستری شدن روزانه 1400 بیمار کرونا در تهران

به گزارش ایسنا، دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران درباره شرایط بیماری کرونا در تهران گفت: اقدام بسیار بسیار موثری که دستورالعملش ابلاغ و اجرا شده است، درمان بیماران کرونایی که معمولا درگیری ریوی دارند، به صورت درمان بستری موقت و درمان های سرپایی است که به خوبی توانسته رضایتمندی ایجاد کند و مردم را از سردرگمی درآورد.

وی اضافه کرد: معمولا تعدادی از بیماران در بیمارستان بستری هستند که حدود دو-سوم این بیماران، بیماران بدحالی نیستند و بین پنج تا 10 روز ممکن است در بیمارستان بستری بمانند. این بیماران طی دو تا سه روز اولی که درمان هایشان را دریافت می نمایند، در فرایند پایدار و تثبیت شده ای قرار می گیرند و در ادامه فقط برای دریافت داروی تزریقی بستری می مانند.

توکلی گفت: حال ما این بیماران را ترخیص می کنیم و زمانیکه شرایط بیمار در مجموع خوب است، ادامه درمان را به صورت سرپایی پیش می بریم؛ به طوری که بیماران روزانه مراجعه می نمایند و داروهایشان به صورت سرپایی تزریق می گردد که عمدتا دارو های ضدویروس یا کورتیکواستروئید ها یا دارو های ضدانعقاد که اصلی ترین دارو های درمان کرونا در بیمارستان ها هستند، تزریق می گردد.

درمان روزانه 1000 بیمار سرپایی

توکلی ادامه داد: بنابراین فرایند درمان سرپایی را فعال کردیم و این باعث شده که بتوانیم بخش عمده ای از تعداد بستری هایمان را کاهش داده و بهره وری بهتری برای ظرفیت تخت ها ایجاد کنیم. این اقدام بسیار یاری نموده است. به طوری که در طی یک هفته نزدیک به 10 هزار مورد تزریق دارو داشته ایم و این باعث شده که بتوانیم تقریبا تا روزی 1000 بیمار را به صورت سرپایی درمان کنیم که رضایتمندی ایجاد می نماید.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران اضافه کرد: البته این افراد، بیمارانی هستند که درگیری ریوی دارند، اما احتیاج به اکسیژن ندارند و بابت درگیری ریوی باید دارو هایی را تزریق نمایند. همچنین شامل بیمارانی هم می گردد که در بدو ورود حال عمومی شان خوب است، اما درگیری ریوی هم دارند و پزشک توصیه می نماید که بستری شوند که در اورژانس یا در کنار اورژانس ها تمهیداتی دیده شده یا یک واحد مستقلی با عنوان کلینیک بستری موقت درمان کووید است که بیماران به آن جا مراجعه نموده، متخصص بیمار را ویزیت می نماید و بیمار به صورت سرپایی و روزانه دارو های مورد احتیاجش را دریافت می نماید.

وی تاکید نمود: البته این اقدام شرایطی دارد و شرطش این است که بیمار هم یک ظرفیت اقامتی معین داشته باشد، شرایط قرنطینه در منزل را داشته باشد و بتواند از خودش مراقبت کند. به هر حال وقتی که مردم به جای اینکه در بیمارستان باشند، بتوانند درمان شان را فعالانه از بیمارستان دریافت نمایند و به منزل بازگردند، آرامش خاطر بهتری دارند، تغذیه شان بهتر است و استرس کمتری نسبت به محیط بیمارستان به آن ها وارد می گردد و رضایتمندی بیشتری هم حاصل می گردد.

هزینه درمان سرپایی کرونایی ها

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران تاکید نمود: البته باید توجه کرد که خوشبختانه تمامی این خدمات سرپایی و دارو های گران قیمتی که برای کرونا وجود دارد، همه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بیمه های پایه این خدمات را تحت پوشش قرار داده اند. در مجموع هزینه های درمان کرونا، پوشش 90 درصدی و 70 درصدی دارد که بر این اساس مردم بین 10 تا 30 درصد پرداختی دارند که عدد ناچیزی است. به ویژه در شرایط سرپایی که دیگر هزینه های هتلینگ بیمارستان و... هم محاسبه نمی گردد.

توکلی گفت: معمولا در یک پفراینده بستری موقت که بیمار می آید و دارو های تزریقی را دریافت می نماید، به طور میانگین حدود یک میلیون تومان هزینه دارد که اگر 30 درصد سهم بیمار را حساب کنید پرداختی بیمار بین 250 تا 300 هزار تومان و اگر 10 درصد در نظر بگیریم، حدود 100 هزار تومان هزینه بیمار می گردد. البته هزینه بستری به دلیل ورود هتلینگ، انجام آزمایشات و ... عدد بالاتری دارد.

بار کرونا در تهران همچنان در اوج

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ادامه داد: باید توجه کرد که آنچه مسلم است، بار بیماری کماکان در تهران در اوج است. یعنی کماکان در اوج قرار داریم. به طوری که روزانه 1400 بستری را در بیمارستان ها داریم و تقریبا معادل همین تعداد را هم به صورت سرپایی مدیریت می کنیم. این موضوع باعث شده که کماکان در اوج باشیم و تعداد بیماران بالاست.

توکلی اظهار کرد: در عین حال فرایند افزایش بیماران سرپایی را هم در هفته گذشته داشتیم که اکنون شیب صعودی آن مقداری کمتر شده است، اما آنچه مسلم است، این است که با توجه به اینکه در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشتیم، نشان از این دارد که تعداد بستری ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است.

به گفته این مسئول، در سیر زمانی ابتدا بیماران سرپایی افزایش می یابند، بعد از دو هفته میزان بستری افزایش یافته و چهار هفته بعد از افزایش موارد سرپایی میزان مرگ و میر به دلیل شدت ابتلا بالا می رود.

توکلی گفت: البته به دلیل اینکه بیمارستان ها در زمینه درمان بیماران کرونایی تجربه بهتری پیدا کردند، کادر درمان بهتر می تواند مدیریت کند و با دستورالعمل هایی که در زمینه تیم تنفسی و افزایش تعداد تخت های ویژه ابلاغ شده، خوشبختانه مراقبت در بیمارستان بسیار بهتر است و نسبت به پیک سوم درصد مرگ و میرمان نسبت به کل ابتلا کمتر است.

وی این را هم بیان کرد که اگر بر اساس تعداد مراجعات حساب کنیم، مرگ و میر حدود یک درصد است. یعنی تقریبا از هر 100 بیماری که به بخش سرپایی بیمارستان ها مراجعه می نمایند، بین یک تا یک و نیم درصد فوت داریم. البته شاخص مهم این است که فوت عمدتا در بخش های ویژه اتفاق بیفتد. کاهش فوت در بخش بیمارستان که اکنون کم شده است، نشان می دهد که مراقبت در بیمارستان ها به خوبی انجام می گردد.

ICU های تهران همچنان پر

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران گفت: در عین حال آی سی یو ها پر است. در آی سی یو مرگ و میر بالاست. زیرا نوعا بیماران بدحال هستند. در عین حال از کل بستری هایمان 25 درصد روی تخت های ویژه هستند. البته در بخش های عادی هم هر آن امکان دارد که شرایط بیمار بدتر گردد که البته امکان پایش بیمار در بخش عادی توسط دستگاه های مانیتورینگ و پالس اکسیمتری را داریم که یاری نماینده است.

توکلی اضافه کرد: ما در بخش های بستری اورژانس که فرضا در تهران 1000 تخت داریم. بیمار وارد اورژانس می گردد، کار های اولیه اش انجام می گردد و ظرف 6 تا 12 ساعت و حداکثر 24 ساعت به بخش منتقل می گردد.

راه اندازی سامانه بیمارستان یابی به کجا رسید؟

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در ادامه درباره راه اندازی سامانه اعلام بیمارستان های دارای تخت خالی برای بیماران کرونایی گفت: در حال اجرا اقدامات راه اندازی این سامانه هستیم. اقدامات اولیه آن اجرا شده، اتصالات سامانه هم با همکاری مخابرات اجرا شده، اپراتور هایی که کارشناسان خبره بیمارستانی هستند، بر اساس ناحیه ای که بیمار تماس می گیرد یا به بخش سرپایی ارجاع داده می شوند، نیز معین شده اند.

به گفته توکلی، این سامانه برای بیماران سردرگمی است که احتیاج به تخت بستری دارند تا بتوان آن ها را راهنمایی کرد. این سامانه طی روز های آینده استقرار می یابد و رسما آن را اعلام می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 9405

به "بستری شدن روزانه 1400 بیمار کرونا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستری شدن روزانه 1400 بیمار کرونا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید