دوست خدا؛ بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا می نماید

به گزارش گیگابلاگ، کتاب دوست خدا می کوشد تا بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا و تجربیات ارزشمندی را به آن ها انتقال دهد.

دوست خدا؛ بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا می نماید

به گزارش خبرنگار ، کتاب دوست خدا به قلم مژگان مدیری می کوشد تا بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا نموده و تجربیات ارزشمندی را در قالب داستان های کوتاه و جالب به بچه ها انتقال دهد.

یکی از بهترین روش های یاددهی، آموزش غیرمستقیم توسط داستان است. بسیاری از مطالب آموزنده را می توانیم از این طریق به دیگران بیاموزیم. این کتاب مجموعه ای از داستان های کوتاه و برگرفته از فرهنگ های گوناگون است که خواندن هر یک می تواند تلنگری در ذهن خواننده ایجاد کند.

بدون شک یکی از عواملی که باعث بقای فرهنگ یک جامعه و انتقال آن فرهنگ از نسل های قبل به نسل های بعد می گردد وجود قصه و افسانه هایی است که به صورت سینه به سینه نقل می شوند. شاید قسمت هایی از این داستان ها و افسانه هایی که در هر فرهنگ و جامعه ای وجود دارند به نظر غیر واقعی و غیر منطقی برسند؛ اما واقعیت این است که در دل خود حاوی نکته ها و نگرش های فرهنگی جوامع گذشته هستند.

خیلی از مسائل از جمله مرزبندی های جغرافیایی، امور مالی و سیاسی یک جامعه ممکن است به هر دلیلی دچار تغییر شوند؛ اما این داستان ها و افسانه ها دستخوش تغییر و تحریف نمی شوند، افسانه ها و داستان های عامیانه از عناصر ملفوظ فرهنگ و تمدن هر جامعه ای است که بخش عظیمی از میراث فرهنگی آن جامعه را تشکیل می دهد.

در بخشی از کتاب دوست خدا می خوانیم:

جنایتکاری که یک آدم را کشته بود، در حال فرار و آوارگی با لباس کهنه و گرد و خاکی و دست و صورت کثیف خسته و کوفته به یک دهکده رسید. چند روزی چیزی نخورده و بسیار گرسنه بود. او جلوی مغازه میوه فروشی ایستاد و به پرتقال های عظیم و تازه خیره شد؛ اما بی پول بود.

به خاطر همین دودل بود که پرتقال را به زور از میوه فروش بگیرد یا آن را گدایی کند. دستش توی جیبش روی تیغه چاقو بود که به یکباره پرتقالی را جلوی چشمش دید. بی اختیار چاقو را در جیب خود رها کرد و پرتقال را از دست مرد میوه فروش گرفت. میوه فروش گفت: بخور نوش جانت، پول نمی خواهم. سه روز بعد آدمکش فراری باز جلوی دکه میوه فروش ظاهر شد. این دفعه بی آنکه کلمه ای بگوید، صاحب دکه فورا چند پرتقال را در دست او گذاشت.

فراری دهان خود را باز کرد، می خواست چیزی بگوید، ولی در سکوت پرتقال ها را خورد و با شتاب رفت. آخر شب صاحب دکه وقتی که بساط خود را جمع می کرد، صفحه اول یک روزنامه به چشمش خورد. میوه فروش مات و متحیر شد، وقتی که عکس توی روزنامه را شناخت. عکس همان مردی بود که با لباس های کهنه از او پرتقال مجانی می گرفت. زبر عکس او با حروف درشت نوشته بود قاتل فراری و برای کسی که او را معرفی کند مبلغی به عنوان جایزه معین نموده بودند. میوه فروش بلافاصله شماره پلیس را گرفت، پلیس ها چند روزی مرتب در اطراف دکه در کمین بودند.

سه چهار روز بعد مرد جنایتکار دوباره جلوی دکه میوه فروشی ظاهر شد با همان لباسی که در عکس روزنامه پوشیده بود. او به اطراف نگاهی کرد و متوجه شرایط غیر عادی شد. دکه دار و پلیس ها باکمال دقت جنایتکار فراری را زیر نظر داشتند. او ناگهان ایستاد و چاقویش را از جیبش بیرون آورد و به زمین انداخت و با بالا نگه داشتن دو دست خود به راحتی وارد حلقۀ محاصره پلیس شد و بدون هیچ مقاومتی تسلیم و دستگیر شد.

لازم به ذکر است کتاب دوست خدا مجموعه ای از داستان های کوتاه نوشته مژگان مدیری از سوی نشر آرمان رشد راهی بازار کتاب شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: gigablog.ir شناسه مطلب: 5870

به "دوست خدا؛ بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوست خدا؛ بچه ها را با فرهنگ کشور های دیگر آشنا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید